Sort by

AD917 has logged 209 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Born Yesterday

Born Yesterday

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bells Are Ringing

Bells Are Ringing

1960
×
★★★½
Edit this entry  
28
Five Came Back

Five Came Back

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bound

Bound

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mystery Street

Mystery Street

1950
×
★★★★
Edit this entry  
13
Act of Violence

Act of Violence

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Romance on the High Seas

Romance on the High Seas

1948
×
★★★
Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Married to the Mob

Married to the Mob

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Letter

The Letter

1940
×
★★★★
Edit this entry  
02
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Heidi

Heidi

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Night Train to Munich

Night Train to Munich

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★★½
Edit this entry  
23
Kansas City Confidential

Kansas City Confidential

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Glass Slipper

The Glass Slipper

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Deadwood: The Movie

Deadwood: The Movie

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Image Makers: The Adventures of America's Pioneer Cinematographers

Image Makers: The Adventures of America's Pioneer Cinematographers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cold Pursuit

Cold Pursuit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Narrow Margin

The Narrow Margin

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Judy

Judy

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Wyrmwood: Road of the Dead

Wyrmwood: Road of the Dead

2014
×
★★★
Edit this entry  
27
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Intruder

The Intruder

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tales from the Crypt

Tales from the Crypt

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Alligator

Alligator

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry