Sort by
  • All Quiet on the Western Front

  • The Banshees of Inisherin

    ★★★½

  • All the Beauty and the Bloodshed

    ★★★★

  • TÁR

  • Decision to Leave

  • Triangle of Sadness

  • EO

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★

  • A Love Song

  • Silent Land

  • The Power of the Dog

  • Don't Breathe 2

  • A Hero

  • Titane

    ★★★½

  • Bergman Island

  • Drive My Car

  • Playground

    ★★★★½

  • The Worst Person in the World

  • The Velvet Underground

  • Ahed's Knee

  • Ascension

  • Petite Maman

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Pleasure

  • Faya Dayi

  • CODA

    ★★★½

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

  • Panda Bear It

  • Another Round

    ★★★★

  • Still Processing

  • Nomadland

    ★★★★

  • One Night in Miami...

    ★★★½

  • Gaza Mon Amour

  • Apples

  • Tenet

    ★★★

  • Stray

  • Eyimofe (This Is My Desire)

    ★★★★

  • The Photograph

    ★★★½

  • 2020 Oscar Nominated Short Films: Documentary

    ★★★★

  • Sylvie's Love

    ★★★½

  • Minari

  • Farewell Amor

  • Promising Young Woman

    ★★★½

  • Residue

    ★★★★

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★★

  • Time

    ★★★★

  • Cuties

    ★★★½

  • Little Women

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Queen & Slim

    ★★★½

  • Dark Waters

    ★★★★

  • Doctor Sleep

  • The Fall

  • The Irishman

    ★★★★

  • 1982

  • Jojo Rabbit

    ★★½

  • Dolemite Is My Name

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★½

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • The Cave

    ★★★

  • Joker

    ★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Waves

    ★★★★

  • This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

  • Marriage Story

    ★★★½

  • Ad Astra

    ★★★½

  • La Llorona

  • The Painted Bird

  • Midsommar

    ★★★★