Sort by

Adam has logged 135 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

1994
×
★★½
Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

1949
×
★★★½
Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

1933
×
★★★
Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Edit this entry  
21
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★
Edit this entry  
15
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Waves

Waves

2019
×
Edit this entry  
14
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
21
Kes

Kes

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
Edit this entry  
17
Dreams

Dreams

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Diego Maradona

Diego Maradona

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ms. Purple

Ms. Purple

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★½
Edit this entry  
27
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Western

Western

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Thief

The Thief

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
American Factory

American Factory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Girl Next Door

The Girl Next Door

2007
×
★★
Edit this entry  
05
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★
Edit this entry  
29
Time Out

Time Out

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Public Enemy

The Public Enemy

1931
×
★★★
Edit this entry  
22
Baby Face

Baby Face

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Maiden

Maiden

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Maiden

Maiden

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Luce

Luce

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry