• Caliber 9

    Caliber 9

    ★★★★

    Well damn, as my first poliziotteschi film, those first five minutes sure make a statement. Caliber 9’s pre-credits sequence is a slick day-in-the-life of the criminal underworld, following a package of money between drops through the city, erupting into (literally) explosive violence when things go wrong. The rest of the movie never quite reaches the heights of those opening minutes, but Caliber 9 is still an effective slice of Italian crime thriller.
    Small-time crook Ugo finds himself caught between rival…

  • The Confession

    The Confession

    ★★★★

    "You must confess your guilt. As an obedient member of the party, you must submit."
    "If I am not a good communist, but a Trotskyist spy, why appeal to my loyalty? If I'm a good communist, why am I here?"
    An absolutely grueling 138 minutes of torture committed solely for the fuck of it, by the look of things when it all is over. This is why I have no desire to be part of any political party, no matter which one it is.

  • Chungking Express

    Chungking Express

    ★★★★½

    My second watch.
    Pineapple and music and travel and rain. A frenetically joyous tapestry of loneliness. What a lovely, lovely movie.

  • The Children's Hour

    The Children's Hour

    ★★★★

    There is something about black and white films that soothes my nerves. This devastating tragedy directed by William Wyler tackles an issue which is still rampant 57 years later. Times may have changed but attitude and more importantly looks has not. Hepburn and Maclaine are equally heart breaking. The influence can be seen in The Hunt starring Mads Mikkelson on how one lie can alter lives forever.

  • Moonlight

    Moonlight

    ★★★★½

    this is PROSE. the cinematography is astounding, the acting is so high quality and the characters are extremely well fleshed out. moonlight does a wonderful job of conveying meaning through subtlety, explicit implications, and silent poetry. gosh i love this SO much. my attention span is also short as fck.

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

    Is there any filmmaker as gleeful as Tarantino? Is there anyone else able to make as vision-bound and freewheeling a flick, with this kind of budget? I loved it. It’s infectious, and fun and fancy-free. Fabulous Los Angeles fetishism, with alchemical and iconic performances from the two of our few remaining movie stars. Can’t wait to see again. Barrel of joy. A masterful hoot. Keep them revisionist histories coming, QT.

  • Guava Island

    Guava Island

    ★★★

    Didn't really know what it wanted to be, a music video? An actual narrative story? Footloose but on an island instead of a rundown Midwest town? Who knows? It would have worked better as a short series of YouTube music videos released that told an overarching story either that or it should have been extended by about 30-40 minutes and offered more character building moments and explaining the world a little better, it feels that we only were just introduced to the characters before then end.

  • Brief Encounter

    Brief Encounter

    ★★★★½

    i didn't think it was possible for me to love this more than i did the first time i saw it, but after having the opportunity to watch it on the big screen, i fell even harder for it and i'm not sure words can truly describe my love for it. it's such a simple story, so quiet and gentle, yet david lean also makes this feel like an epic.

    what made this even more special for me was that…

  • Suspiria

    Suspiria

    ★★★★

    It’s been really refreshing to see more and more clever and creative horror films over the last few years and this is just another example. Muted colours coupled with ambient music and disturbing images that come together to make a really atmospheric and intelligent horror film. It’s making me really excited to see what’s in store for us in the next few years now that these mind of horrors are finally getting attention.

  • Apollo 11

    Apollo 11

    ★★★★½

    Saw this in IMAX, and it was glorious to see in that format. The story is well known, and it doesn't bother with telling it much, but instead immerses the viewer in the time, in the moments, and makes you part of the audience in a way you never could of been. The sound design is impressive, a soundtrack that adds emphasis and mood when needed, but lets the sounds of the time play when needed, and the roar of takeoff shook the marrow in my bones.

  • Bumblebee

    Bumblebee

    ★★★½

    Hailee Steinfeld is just too likeable. It should be a crime against humanity to be this charming.

  • Us

    Us

    ★★★★½

    Jordan Peele is a god damn genius! Both Get Out and Us are so original and deliciously evil that I need a second helping. Lupita carries this film (to no surprise) and Duke Winston is a great supporting actor along with Tim Heidecker of Tim and Eric fame. The beautiful cinematography by Mike Gioulakis was everything I could've dreamed of!

    There was one set in particular that had me in awe and gave me Phantasm vibes and I was all…