Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Edit this entry  
08
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Omen

The Omen

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

1960
×
★★★★
Edit this entry  
27
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★
Edit this entry  
13
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fyre

Fyre

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★
Edit this entry  
06
Wild

Wild

2014
×
★★
Edit this entry  
06
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★
Edit this entry  
05
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Fractured

Fractured

2019
×
★★½
Edit this entry  
01
Jeffrey Epstein: Filthy Rich

Jeffrey Epstein: Filthy Rich

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Ghost

Ghost

1990
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Perfect Storm

The Perfect Storm

2000
×
★★★½
Edit this entry  
22
Glass

Glass

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Fifty Shades Freed

Fifty Shades Freed

2018
×
Edit this entry  
20
Andrei Tarkovsky: A Poet in the Cinema

Andrei Tarkovsky: A Poet in the Cinema

1984
×
★★★★
Edit this entry  
19
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Man Who Sleeps

The Man Who Sleeps

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Fifty Shades Darker

Fifty Shades Darker

2017
×
★½
Edit this entry  
17
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
Edit this entry  
16
Cargo

Cargo

2017
×
★★
Edit this entry  
16
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Catfish

Catfish

2010
×
★★★★
Edit this entry  
11
Minimalism: A Documentary About the Important Things

Minimalism: A Documentary About the Important Things

2015
×
★★½
Edit this entry  
09
The Platform

The Platform

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★½
Edit this entry  
03
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Planet of the Humans

Planet of the Humans

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
When They See Us

When They See Us

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Devs

Devs

2020
×
★★★★
Edit this entry