Sort by

Adam Moody has logged 72 entries for films during February 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Gigli

Gigli

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Julien Donkey-Boy

Julien Donkey-Boy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Deep Blue Sea

The Deep Blue Sea

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sisters

Sisters

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Slither

Slither

2006
×
★★★
Edit this entry  
25
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
George Washington

George Washington

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spanglish

Spanglish

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
405

405

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wrecked

Wrecked

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
20
The Killer Inside Me

The Killer Inside Me

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Amour

Amour

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★
Edit this entry  
17
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Equinox

Equinox

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kindering

Kindering

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Permanent Vacation

Permanent Vacation

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Compliance

Compliance

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bring Me the Head of Alfredo Garcia

Bring Me the Head of Alfredo Garcia

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Duck Amuck

Duck Amuck

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Faces

Faces

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
TPB AFK: The Pirate Bay - Away from Keyboard

TPB AFK: The Pirate Bay - Away from Keyboard

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Flesh for Frankenstein

Flesh for Frankenstein

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Head

Head

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Garden of Earthly Delights

The Garden of Earthly Delights

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Wold Shadow

The Wold Shadow

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Clue

Clue

1985
×
★★★½
Edit this entry