ADAM has logged 723 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bloody New Year

Bloody New Year

1987
×
★★★½
Edit this entry  
28
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Adventure of Denchu-Kozo

The Adventure of Denchu-Kozo

1987
×
★★★★
Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Hearse

The Hearse

1980
×
★★★½
Edit this entry  
22
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Blood on Satan's Claw

The Blood on Satan's Claw

1971
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Dorm That Dripped Blood

The Dorm That Dripped Blood

1982
×
★★★★
Edit this entry  
20
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Friday

Friday

1995
×
★★★★
Edit this entry  
20
Assignment Terror

Assignment Terror

1970
×
★★★½
Edit this entry  
19
Silent Night

Silent Night

2012
×
★★
Edit this entry  
18
Troll

Troll

1986
×
★★★★
Edit this entry  
18
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★★★
Edit this entry  
17
Phantasm: Ravager

Phantasm: Ravager

2016
×
★★½
Edit this entry  
15
Riki-Oh: The Story of Ricky

Riki-Oh: The Story of Ricky

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sleepless

Sleepless

2001
×
★★★★
Edit this entry  
14
Shredder

Shredder

2001
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Slaughter Hotel

Slaughter Hotel

1971
×
★★★
Edit this entry  
13
Massacre at Central High

Massacre at Central High

1976
×
★★★★
Edit this entry  
13
Killdozer

Killdozer

1974
×
★★
Edit this entry  
13
DeepStar Six

DeepStar Six

1989
×
★★★★
Edit this entry  
12
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Edit this entry  
11
Turkey Shoot

Turkey Shoot

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Oily Maniac

The Oily Maniac

1976
×
★★★½
Edit this entry  
10
Bewitched

Bewitched

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Satan's Blade

Satan's Blade

1984
×
★★
Edit this entry  
09
Microwave Massacre

Microwave Massacre

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Super Inframan

The Super Inframan

1975
×
★★★★
Edit this entry  
08
Pet Sematary II

Pet Sematary II

1992
×
★★★★
Edit this entry  
08
Pet Sematary II

Pet Sematary II

1992
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Dungeonmaster

The Dungeonmaster

1984
×
★★★½
Edit this entry  
08
Rebirth of Mothra III

Rebirth of Mothra III

1998
×
★★★½
Edit this entry  
07
Invasion of the Flesh Hunters

Invasion of the Flesh Hunters

1980
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Girl in Room 2A

The Girl in Room 2A

1974
×
★★★
Edit this entry  
06
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Horror Show

The Horror Show

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
House II: The Second Story

House II: The Second Story

1987
×
★★★½
Edit this entry  
05
House

House

1985
×
★★★★
Edit this entry  
04
Godzilla: Tokyo S.O.S.

Godzilla: Tokyo S.O.S.

2003
×
★★½
Edit this entry  
04
Godzilla Against MechaGodzilla

Godzilla Against MechaGodzilla

2002
×
★★½
Edit this entry  
04
Godzilla vs. Megaguirus

Godzilla vs. Megaguirus

2000
×
★★★½
Edit this entry  
03
Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Silent Night Deadly Night 4: Initiation

Silent Night Deadly Night 4: Initiation

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Beastmaster 2: Through the Portal of Time

Beastmaster 2: Through the Portal of Time

1991
×
★★★½
Edit this entry  
03
Gleaming the Cube

Gleaming the Cube

1989
×
★★★½
Edit this entry  
03
The French Sex Murders

The French Sex Murders

1972
×
★★★½
Edit this entry  
03
Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!

Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!

1989
×
★★★
Edit this entry