Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Amour

Amour

2012
×
★★★½
Edit this entry  
02
Heathers

Heathers

1989
×
★★★½
Edit this entry  
30
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★
Edit this entry  
27
Brick

Brick

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Columbus

Columbus

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★★
Edit this entry  
18
Accidental Activist

Accidental Activist

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★½
Edit this entry  
16
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★
Edit this entry  
15
3 Women

3 Women

1977
×
★★★½
Edit this entry  
14
Boy & the World

Boy & the World

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★½
Edit this entry  
09
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★½
Edit this entry  
08
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★
Edit this entry  
08
We Are the Best!

We Are the Best!

2013
×
★★
Edit this entry  
07
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★
Edit this entry  
07
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Thief

Thief

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Edit this entry  
03
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★★
Edit this entry  
26
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★
Edit this entry  
03
Pink Narcissus

Pink Narcissus

1971
×
★★★½
Edit this entry  
01
Jesus Camp

Jesus Camp

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Phone Call

The Phone Call

2013
×
Edit this entry  
08
The Chair

The Chair

2012
×
Edit this entry  
29
Act da Fool

Act da Fool

2010
×
Read the review Edit this entry  
27
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★
Edit this entry  
26
The Moon

The Moon

1994
×
Edit this entry  
21
The Silent Child

The Silent Child

2017
×
Edit this entry  
13
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Neighbors' Window

The Neighbors' Window

2019
×
Edit this entry