Adam has logged 237 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Streetwise

Streetwise

1984
×
★★★★
Edit this entry  
28
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
23
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The World of Kanako

The World of Kanako

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Valley of the Dolls

Valley of the Dolls

1967
×
★★★
Edit this entry  
15
Demonlover

Demonlover

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
2 in the AM PM

2 in the AM PM

2006
×
Edit this entry  
12
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Time

Time

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Midori

Midori

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Nimic

Nimic

2019
×
Edit this entry  
06
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Confessions

Confessions

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry  
28
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Adventures of Prince Achmed

The Adventures of Prince Achmed

1926
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
Kunįkága Remembers Red Banks, Kunįkága Remembers the Welcome Song

Kunįkága Remembers Red Banks, Kunįkága Remembers the Welcome Song

2014
×
Edit this entry  
22
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Fish

The Fish

2019
×
Edit this entry  
11
Sleep Has Her House

Sleep Has Her House

2017
×
Read the review Edit this entry  
10
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★½
Edit this entry  
09
Mochibei

Mochibei

2005
×
Read the review Edit this entry  
08
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shiva Baby

Shiva Baby

2018
×
Edit this entry  
28
Witch's Cradle

Witch's Cradle

1944
×
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
Read the review Edit this entry  
10
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry