Adam has logged 30 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Footlight Parade

Footlight Parade

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
Read the review Edit this entry  
26
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
L'Observateur

L'Observateur

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
Read prior review Edit this entry  
21
Emitaï

Emitaï

1971
×
★★½
Edit this entry  
21
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★½
Edit this entry  
19
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Edit this entry  
15
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Faster, Pussycat! Kill! Kill!

Faster, Pussycat! Kill! Kill!

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Edit this entry  
13
Hereditary

Hereditary

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Waves

Waves

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Close-Up

Close-Up

1990
×
Read the review Edit this entry  
07
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★½
Edit this entry