• Halloween

    ★★★

  • Suspiria

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★★

  • Roma

    ★★

  • code-verse

  • Incredibles 2

    ★★★

  • Ocean's Eight

    ★★½

  • Burning

    ★★★½

  • The House That Jack Built

    ★★★★

  • Shoplifters

    ★★★

  • Climax

    ★★★★½

  • Solo: A Star Wars Story

    ★★½

  • Avengers: Infinity War

    ★★★

  • Bao

  • Alex Strangelove

    ★★

  • Shiva Baby

  • An Elephant Sitting Still

    ★★★★½

  • Love, Simon

    ★★★

  • The Miseducation of Cameron Post

    ★★★★

  • Assassination Nation

    ½

  • Hereditary

    ★★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★½

  • Eighth Grade

    ★★★½

  • Mandy

    ★★★½

  • Won't You Be My Neighbor?

    ★★★★

  • Bright

    ½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★½

  • Wonder

    ★★★½

  • Ferdinand

  • WHAT DID JACK DO?

  • Coco

    ★★★

  • World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

  • I, Tonya

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

  • Battle of the Sexes

    ★★★

  • Darkest Hour

    ★★

  • Lady Bird

    ★★★★½

  • Being Pretty

  • First Reformed

    ★★★★

  • The Silent Child

  • A Taxi Driver

    ★★★½

  • Dunkirk

    ★★★

  • In a Heartbeat

  • Good Time

    ★★★½

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★½

  • The Florida Project

    ★★★★½

  • Twin Peaks: The Return

  • Okja

    ★★★★

  • history of the entire world, i guess

  • Princess Cyd

    ★★★

  • The Death and Life of Marsha P. Johnson

    ★★★½

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

  • Flower

    ★★★

  • The Disaster Artist

    ★★★

  • Beauty and the Beast

    ★★

  • Logan

    ★★★★

  • Dream Boat

  • Get Out

    ★★★★

  • Beach Rats

    ★★★½

  • God's Own Country

    ★★★★

  • Columbus

    ★★★

  • A Ghost Story

    ★★★

  • Call Me by Your Name

  • Thoroughbreds

    ★★★½

  • Sleep Has Her House

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★½

  • Hidden Figures

    ★★★½

  • Hi Stranger

  • Moana

    ★★★½

  • Black Mirror: Nosedive

  • Boo! A Madea Halloween

    ½

  • Are you lost in the world like me?