RSS feed for Adam

Adam has logged 454 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Poseidon Adventure

The Poseidon Adventure

1972
×
★★★½
Edit this entry  
29
LOL

LOL

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dirty Wars

Dirty Wars

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Missing Picture

The Missing Picture

2013
×
★★
Edit this entry  
28
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
House

House

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Frozen

Frozen

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Labor Day

Labor Day

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Big Fisherman

The Big Fisherman

1959
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Notebook

The Notebook

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
An Episode in the Life of an Iron Picker

An Episode in the Life of an Iron Picker

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Croods

The Croods

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Unchained

Unchained

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Climax

The Climax

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
White Wilderness

White Wilderness

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Slender Thread

The Slender Thread

1965
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Baby Maker

The Baby Maker

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Orphans

Orphans

1987
×
Read the review Edit this entry  
21
Once Is Not Enough

Once Is Not Enough

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Children of Darkness

Children of Darkness

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shaft

Shaft

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Orca: The Killer Whale

Orca: The Killer Whale

1977
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Road to Utopia

Road to Utopia

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Invisible Woman

The Invisible Woman

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Lone Ranger

The Lone Ranger

2013
×
Read the review Edit this entry  
17
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★
Edit this entry  
16
Harlem Nights

Harlem Nights

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Tim's Vermeer

Tim's Vermeer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lover Come Back

Lover Come Back

1961
×
★★★★
Edit this entry  
14
Sphere

Sphere

1998
×
Read the review Edit this entry  
14
Hansel & Gretel: Witch Hunters

Hansel & Gretel: Witch Hunters

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Entity

The Entity

1982
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Monster

The Monster

1993
×
Read the review Edit this entry  
12
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Armstrong Lie

The Armstrong Lie

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
August: Osage County

August: Osage County

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
American Hustle

American Hustle

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Bad Teacher

Bad Teacher

2011
×
★★★½
Edit this entry