2013

Adam Waldowski Adam Waldowski’s year in review

Adam’s highest rated films

  • 12 Years a Slave

    ★★★★★

  • Sleeping Beauty

    ★★★★★

  • The Heiress

    ★★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★½

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★½

  • Her

    ★★★★½

  • The Last Detail

    ★★★★½

  • The Blair Witch Project

    ★★★★½

  • Blue Jasmine

    ★★★★½

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★½

  • To the Wonder

    ★★★★½

  • The Great Beauty

    ★★★★

  • Lover Come Back

    ★★★★

  • In the Loop

    ★★★★

  • Berserk!

    ★★★★

  • All Is Lost

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 454 Films watched
  • 37.8 Average per month
  • 8.7 Average per week

Milestones

First Film

Texas Chainsaw 3D

Jan 4

Most Watched

The Wolf of Wall Street

twice

Tangents

twice

Squirm

twice

Last Film

I Know What You Did Last Summer

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
201 films
Horror
128 films
Thriller
120 films
Comedy
90 films
Action
71 films
Romance
67 films
Sci Fi
63 films
Adventure
57 films
Crime
44 films
Mystery
38 films
USA
361 films
UK
49 films
Canada
27 films
France
22 films
Germany
17 films
Italy
16 films
Australia
7 films
Mexico
3 films
Sweden
3 films
Denmark
3 films
English
434 films
French
37 films
Spanish
24 films
Italian
19 films
German
19 films
Russian
6 films
Hungarian
5 films
Japanese
5 films
Portuguese
5 films
Chinese
3 films

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Adam’s most liked review

The Wolf of Wall Street

★★★★½

I'm already clamoring for the original four-hour cut. The three we're treated to are brilliant, uproariously funny and positively decadent. Scorsese exploits the madness and amorality for all it's worth, reminding us truth is stranger — and seemingly filthier — than fiction.

Everything hinges on Leonardo DiCaprio's fearless, career best…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Africa
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

The Love Guru
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Her
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Supermom's Daughter

Films watched in 2013

  • I Know What You Did Last Summer
  • The Poseidon Adventure
  • LOL
  • Dirty Wars
  • The Missing Picture
  • Monsters University
  • The Grandmaster
  • House
  • The Great Beauty
  • The Emperor's New Groove
  • The Hunt
  • Frozen
  • Labor Day
  • The Wolf of Wall Street
  • The Wind Rises
  • The Big Fisherman
  • The Notebook
  • An Episode in the Life of an Iron Picker
  • The Croods
  • Jack Frost
  • Unchained
  • The Climax
  • White Wilderness
  • The Slender Thread
  • The Baby Maker
  • Orphans
  • Once Is Not Enough
  • Children of Darkness
  • Shaft
  • Orca: The Killer Whale
  • Road to Utopia
  • The Invisible Woman
  • The Lone Ranger
  • Gremlins 2: The New Batch
  • Harlem Nights
  • Tim's Vermeer
  • Lover Come Back
  • Sphere
  • Hansel & Gretel: Witch Hunters
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • The Entity
  • The Monster
  • Inside Llewyn Davis
  • The Armstrong Lie
  • Her
  • Blackfish
  • August: Osage County
  • American Hustle
  • Saving Mr. Banks
  • Bad Teacher
  • The Sound of Music Live!
  • The Wolf of Wall Street
  • Sanctum
  • Bad Ronald
  • Beyond the Poseidon Adventure
  • The Place Beyond the Pines
  • White House Down
  • All Night Long
  • In the Loop
  • Comes a Horseman
  • Killing Kennedy
  • Nebraska
  • Berserk!
  • Trog
  • Carrie
  • Kind Lady
  • Leprechaun 2
  • Frogs
  • Edge of Seventeen
  • Overdrawn at the Memory Bank
  • Silent Running
  • Tangents
  • The Power and the Prize
  • The Last Detail
  • The X Files: I Want to Believe
  • Burton and Taylor
  • The Giant Spider Invasion
  • Parts: The Clonus Horror
  • Squirm
  • Philomena
  • The Temp
  • The Fan
  • The Blair Witch Project
  • The Rage: Carrie 2
  • The Fog
  • Mama
  • Mongrel
  • Dracula
  • Only God Forgives
  • Shocker
  • Hello Mary Lou: Prom Night II
  • Wadjda
  • Maniac
  • The Mad Magician
  • The Witches
  • Dallas Buyers Club
  • Carrie
  • Curse of Chucky
  • Fright Night
  • After Earth
  • An American Werewolf in Paris
  • The Eagle
  • Bullets Over Broadway
  • Leprechaun 3
  • Four Rooms
  • Jade
  • The People Under the Stairs
  • Flash Gordon
  • Children of the Corn IV: The Gathering
  • House of Versace
  • Crystal Lake Memories: The Complete History of Friday the 13th
  • All Is Lost
  • Kill Your Darlings
  • The Exorcist III
  • Damien: Omen II
  • Gravity
  • G.I. Jane
  • Supermom's Daughter
  • Captain Phillips
  • The Dark Half
  • Puzzle of a Downfall Child
  • World War Z
  • The Turning Point
  • Trucks
  • The Truth About Alex
  • Burning Bright
  • Of Unknown Origin
  • Rush
  • Anacondas: The Hunt for the Blood Orchid
  • Mortuary
  • Prisoners
  • Friday the 13th Part VII: The New Blood
  • Insidious: Chapter 2
  • Starsky & Hutch
  • White Chicks
  • Restless
  • Westworld
  • I Saw What You Did
  • The Awakening
  • Hospital Massacre
  • Total Recall
  • Evil Laugh
  • Hide and Go Shriek
  • Spooky Buddies
  • Mommie Dearest
  • 12 Years a Slave
  • Driven
  • The 'Burbs
  • The Pit
  • Paradise
  • Olympus Has Fallen
  • Mary Poppins
  • You're Next
  • The Apple
  • The Covenant
  • My Amityville Horror
  • Outbreak
  • Slumber Party Massacre III
  • The Slumber Party Massacre
  • Body Double
  • Supervolcano
  • Hot Guys with Guns
  • The Butler
  • Elysium
  • Stranger in Our House
  • The Canyons
  • Lovelace
  • Flashpoint
  • Rollerball
  • The Bible
  • Little Erin Merryweather
  • The Jungle
  • Top of the Lake
  • Blue Jasmine
  • Interior. Leather Bar.
  • Cruising
  • The Conjuring
  • Joshua Tree, 1951: A Portrait of James Dean
  • Witchboard 2: The Devil's Doorway
  • Catalina Caper
  • Witchboard
  • Pacific Rim
  • Sharknado
  • The Devil Strikes at Night
  • The Legend of Hell House
  • Psycho III
  • Three Days of the Condor
  • Showgirls
  • Say One for Me
  • The Gorgeous Hussy
  • This Is Cinerama
  • America America
  • The Jazz Singer
  • The Sandpiper
  • Holy Motors
  • Ben-Hur: A Tale of the Christ
  • Danger!! Death Ray
  • Raise the Titanic
  • Mac and Me
  • Madonna: MDNA World Tour
  • The Window
  • Up Close & Personal
  • Amityville 3-D
  • The Hills Have Eyes Part 2

See all 454

Highly rated films Adam missed

  • No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad
  • Before Midnight
  • Short Term 12
  • Bo Burnham: What.
  • Hope
  • The Arrested Development Documentary Project
  • Batman: The Dark Knight Returns (Deluxe Edition)
  • Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more