2014

Adam Waldowski Adam Waldowski’s year in review

Adam’s highest rated films

  • Who's Afraid of Virginia Woolf?

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Aliens

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Leviathan

    ★★★★½

  • American Sniper

    ★★★★½

  • Force Majeure

    ★★★★½

  • Moulin Rouge!

    ★★★★½

  • Boyhood

    ★★★★½

  • Sweetie

    ★★★★½

  • Masada

    ★★★★½

  • Sorcerer

    ★★★★½

  • Alien

    ★★★★½

  • The Burmese Harp

    ★★★★

  • Saint Laurent

    ★★★★

  • Maps to the Stars

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 390 Films watched
  • 32.5 Average per month
  • 7.5 Average per week

Milestones

First Film

The River Wild

Jan 1

Last Film

Twister

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
170 films
Thriller
114 films
Horror
112 films
Action
86 films
Comedy
73 films
Adventure
68 films
Sci Fi
60 films
Crime
37 films
Mystery
37 films
Romance
36 films
USA
293 films
UK
53 films
Australia
21 films
Canada
19 films
France
18 films
Germany
16 films
Italy
8 films
Spain
6 films
Japan
4 films
Belgium
3 films
English
373 films
French
28 films
Spanish
25 films
Italian
18 films
German
17 films
Japanese
7 films
Portuguese
5 films
Russian
5 films
Polish
4 films
Hungarian
4 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 25 Added 150

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Adam’s most liked review

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

★★

When confronted with "no more than a hundred" orcs, two of our dwarf protagonists shrug and begin slaughtering them like experts playing a video game on beginner mode. Such moments forego the most basic realities, and they're ultimately what kept The Hobbit from working on film. This is pure fantasy,…

More reviews

Adam’s most liked list

Every Film Ever Nominated for a Razzie Award

Every film that has ever been nominated for a Razzie Award in any category.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

From Justin to Kelly
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Guardians of the Galaxy
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Unnatural Causes

Films watched in 2014

  • Twister
  • The Burmese Harp
  • Turkish Delight
  • Yesterday, Today and Tomorrow
  • Virunga
  • The Case Against 8
  • The Star Maker
  • Abuse of Weakness
  • Ida
  • The Liberator
  • Wild Tales
  • The Interview
  • Big Hero 6
  • Christmas Evil
  • Sunday Too Far Away
  • Still Alice
  • Into the Woods
  • Selma
  • Jodorowsky's Dune
  • Ascension
  • Cake
  • The Taking of Deborah Logan
  • Exodus: Gods and Kings
  • Inherent Vice
  • Unbroken
  • Saint Laurent
  • Maps to the Stars
  • The Hunter
  • An Indecent Obsession
  • A Most Violent Year
  • Big Eyes
  • Leviathan
  • American Sniper
  • Timbuktu
  • The Rover
  • Annie
  • Under the Skin
  • Housebound
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • The Purge: Anarchy
  • The Jericho Mile
  • Nightwing
  • Muppets Most Wanted
  • How to Train Your Dragon 2
  • Omar
  • The Ice Pirates
  • Pretty Maids All in a Row
  • Mr. Turner
  • Runaway
  • Galaxy of Terror
  • Ernest & Celestine
  • We're the Millers
  • Solarbabies
  • Foxcatcher
  • The Imitation Game
  • The Guest
  • Wild
  • Faster, Pussycat! Kill! Kill!
  • Night of the Demon
  • Transformers: Age of Extinction
  • Mouchette
  • Nightcrawler
  • The Blob
  • Before I Go to Sleep
  • Citizenfour
  • The Theory of Everything
  • Mommy
  • Interstellar
  • The Babadook
  • Hobgoblins
  • The Town that Dreaded Sundown
  • Ouija
  • Beloved Sisters
  • Veronika Voss
  • The Possession of Joel Delaney
  • Hellbound: Hellraiser II
  • Chinese Roulette
  • Exists
  • Leprechaun: Origins
  • The Doctor and the Devils
  • Berberian Sound Studio
  • The Wicker Man
  • Birdman
  • Terminal Island
  • The Grand Budapest Hotel
  • Force Majeure
  • Extraterrestrial
  • Pumpkinhead
  • Bloodbath at the House of Death
  • White God
  • Pride
  • The Thing from Another World
  • Moulin Rouge!
  • When A Stranger Calls Back
  • Tower of Evil
  • Howard the Duck
  • Annabelle
  • Horns
  • Gone Girl
  • Barb Wire
  • Dante's Peak
  • The Magnificent Yankee
  • The Hunger
  • The Homesman
  • The Way He Looks
  • The Angelic Conversation
  • Johan
  • Drag Me to Hell
  • RoboCop
  • Space Station 76
  • The Vault of Horror
  • The Last American Virgin
  • Devil
  • Dark Mountain
  • The Vampire Lovers
  • Vigilante Force
  • Body Heat
  • Theodore Rex
  • If I Stay
  • Butterfly
  • Exorcist: The Beginning
  • The Quiet Ones
  • Next of Kin
  • Intersection
  • As Above, So Below
  • Death Becomes Her
  • 3000 Miles to Graceland
  • Allan Quatermain and the Lost City of Gold
  • The Unauthorized Saved by the Bell Story
  • The Scarlet Letter
  • King Solomon's Mines
  • At the Devil's Door
  • Alien Abduction
  • Beneath
  • Their Eyes Were Watching God
  • Door to Door
  • Blow Out
  • Who's Afraid of Virginia Woolf?
  • A Change of Seasons
  • The Lost Prince
  • The Possession of Michael King
  • Don's Party
  • Would You Rather
  • King Kong Lives
  • Catwoman
  • Beavis and Butt-Head Do America
  • The Beach
  • Judge Dredd
  • The Mists of Avalon
  • Unnatural Causes
  • Pack of Lies
  • Superman IV: The Quest for Peace
  • Into the Storm
  • The Watcher in the Woods
  • The Witches
  • Guardians of the Galaxy
  • Sleepwalkers
  • The Black Cat
  • The Music Lovers
  • Return to Zero
  • Sex Tape
  • Boyhood
  • Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan
  • Who Killed Teddy Bear
  • Bonnie & Clyde
  • Sarah Silverman: We Are Miracles
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • The Spoils of Babylon
  • Muhammad Ali's Greatest Fight
  • Evita
  • Ring of Fire
  • Baby Boom
  • The Flight of the Phoenix
  • Ishtar
  • The Trip to Bountiful
  • Deliver Us from Evil
  • Jaws: The Revenge
  • Maxie
  • Turbulence
  • Caddyshack
  • The Sacrament
  • Willow Creek
  • Truth
  • The Borderlands
  • Over the Top
  • Scarface
  • Power
  • Atlantis: the Lost Continent
  • Electra Glide in Blue
  • The Return of Swamp Thing
  • Swamp Thing
  • Deadly Blessing
  • Twilight of Honor
  • The White Queen
  • Dancing on the Edge
  • Rebel
  • Chopper
  • The Hitcher
  • Dressed to Kill
  • A View to a Kill
  • The Amityville Haunting
  • Labyrinth
  • Omen III: The Final Conflict
  • Bloodsport

See all 390

Highly rated films Adam missed

  • Over the Garden Wall
  • The Look of Silence
  • Black Mirror: White Christmas
  • Roger Waters: The Wall
  • She's Beautiful When She's Angry
  • Winter Sleep
  • Gett: The Trial of Viviane Amsalem
  • The Raid 2

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more