2015

Adam Waldowski Adam Waldowski’s year in review

Adam’s highest rated films

  • The Hateful Eight

    ★★★★★

  • Carol

    ★★★★★

  • Alice Doesn't Live Here Anymore

    ★★★★★

  • Poltergeist

    ★★★★★

  • Kiss of the Spider Woman

    ★★★★★

  • Planet of the Apes

    ★★★★★

  • Gremlins

    ★★★★½

  • Son of Saul

    ★★★★½

  • You're Killing Me

    ★★★★½

  • Carol Anne Is Dead

    ★★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

  • Scream

    ★★★★½

  • Far from the Madding Crowd

    ★★★★½

  • Creed

    ★★★★

  • Best of Enemies

    ★★★★

  • World of Tomorrow

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 309 Films watched
  • 25.8 Average per month
  • 5.9 Average per week

Milestones

First Film

Poseidon

Jan 1

Last Film

New Year's Evil

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
129 films
Thriller
79 films
Horror
74 films
Action
55 films
Adventure
54 films
Comedy
46 films
Sci Fi
38 films
Documentary
32 films
Mystery
27 films
Romance
26 films
USA
230 films
UK
43 films
Canada
16 films
Germany
13 films
France
13 films
Australia
11 films
Italy
11 films
Belgium
5 films
Switzerland
4 films
Ireland
3 films
English
297 films
French
24 films
German
19 films
Spanish
16 films
Italian
9 films
Russian
8 films
Portuguese
7 films
Polish
4 films
Japanese
3 films
Latin
3 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 26 Added 129

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Adam’s most liked review

Anomalisa

★½

Extraordinary that so much time and effort went toward bringing such an insufferable vision to life. Charlie Kaufman doesn't put the animated medium to any particular use, except in an on-the-nose dream sequence and lame visual metaphors like our protagonist's face coming loose. (Get it? It's like he's wearing a…

More reviews

Adam’s most liked list

Alonso Duralde's 101 Must-See Movies for Gay Men

A list of titles recommended by Alonso Duralde in his book 101 Must-See Movies for Gay Men.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Whiplash
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Battlefield Earth
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Avalanche: The White Death

Films watched in 2015

  • New Year's Evil
  • The Poseidon Adventure
  • By the Sea
  • Beasts of No Nation
  • Fantastic Four
  • Anomalisa
  • Tomorrowland
  • Die Hard 2
  • Gremlins
  • Creed
  • Childhood's End
  • Theeb‎‎
  • Trumbo
  • He Named Me Malala
  • The Hunting Ground
  • Black Mass
  • Mustang
  • The 100 Year-Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared
  • Listen to Me Marlon
  • Concussion
  • Labyrinth of Lies
  • The Revenant
  • Meru
  • Best of Enemies
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Terminator Genisys
  • Where to Invade Next
  • Legend
  • The Big Short
  • The Martian
  • 45 Years
  • In the Heart of the Sea
  • Macbeth
  • Embrace of the Serpent
  • Spy
  • Heart of a Dog
  • Cartel Land
  • Woman in Gold
  • Pan
  • The Hateful Eight
  • Joy
  • Krampus
  • Cut Snake
  • Clouds of Sils Maria
  • 3 ½ Minutes, 10 Bullets
  • Air Force One
  • Ex Machina
  • Ant-Man
  • The Deep End
  • Dangerous Men
  • Bone Tomahawk
  • Bad Santa
  • Digging Up the Marrow
  • World of Tomorrow
  • The Danish Girl
  • The Star Wars Holiday Special
  • Punishment Park
  • Ruben Guthrie
  • Spotlight
  • Youth
  • Carol
  • Peter Allen: Not the Boy Next Door
  • Brooklyn
  • Spectre
  • The Enfield Haunting
  • Fear City
  • Tab Hunter Confidential
  • Tucker and Dale vs. Evil
  • Malatesta’s Carnival of Blood
  • Diary of a Madman
  • Son of Saul
  • Empire of the Ants
  • The Diabolical
  • Paranormal Activity: The Ghost Dimension
  • Paranormal Activity 3
  • Tales of Halloween
  • Elvira, Mistress of the Dark
  • Room
  • Bridge of Spies
  • The Final Girls
  • Steve Jobs
  • Commando
  • Jennifer
  • Witchery
  • I Smile Back
  • The Omen
  • Devil Dog: The Hound of Hell
  • Victims for Victims: The Theresa Saldana Story
  • The Final Days
  • Sicario
  • Accidental Friendship
  • Avalanche: The White Death
  • The Harvest
  • Evita Peron
  • Demonic
  • Insidious: Chapter 3
  • Guyana Tragedy: The Story of Jim Jones
  • Expedition Bismarck
  • Irreconcilable Differences
  • The Girl on the Edge of Town
  • The Thorn Birds
  • Everest
  • The Visit
  • Salem's Lot
  • The Savage Bees
  • Something for Joey
  • The Ghost of Flight 401
  • Storm of the Century
  • Annihilator
  • V: The Final Battle
  • V
  • Please Don't Hit Me, Mom
  • The Tommyknockers
  • Ghosts
  • The Langoliers
  • San Andreas
  • The Attic: The Hiding of Anne Frank
  • Fatal Vision
  • The Man Who Captured Eichmann
  • Little Gloria... Happy at Last
  • The Two Mrs. Grenvilles
  • Escape from Sobibor
  • Hercules, Samson & Ulysses
  • Derek Special
  • Chaos on the Bridge
  • Olive Kitteridge
  • Unfriended
  • Heartsounds
  • Smokey and the Bandit
  • Hello Ladies: The Movie
  • The Gift
  • The Honourable Woman
  • Cyborg
  • Curtain: Poirot's Last Case
  • Hubble's Cosmic Journey
  • Houdini
  • You're Killing Me
  • Nightingale
  • Southpaw
  • Magic Mike XXL
  • Monty Python and the Holy Grail
  • Alone Yet Not Alone
  • The Avengers
  • Cherry Falls
  • The Unseen
  • Independence Day
  • Terminator 3: Rise of the Machines
  • The Medium
  • Friday the 13th Part X: To Hell and Back
  • Escape from Alcatraz
  • The Invitation
  • America's Most Haunted
  • Big Driver
  • The Ra Expeditions
  • The Young Land
  • On a Clear Day You Can See Forever
  • Swiss Family Robinson
  • Murder, She Baked: A Chocolate Chip Cookie Mystery
  • The Mummy
  • Jurassic World
  • We Are Still Here
  • The Muppet Movie
  • Inside Out
  • Banning
  • The Last Truck: Closing of a GM Plant
  • Koryo Celadon
  • An American in Paris
  • Grace of Monaco
  • The Pact
  • Alice Doesn't Live Here Anymore
  • Star Trek: The Motion Picture
  • The Dungeonmaster
  • Julie
  • The Lonely Lady
  • The Shuttered Room
  • Carol Anne Is Dead
  • Kingsman: The Secret Service
  • Poltergeist
  • Area 51
  • Mad Max: Fury Road
  • Bessie
  • Crack USA: County Under Siege
  • Mysterious Castles of Clay
  • Nine 1/2 Weeks
  • The Lazarus Effect
  • The Rains Came
  • That's Life!
  • An American Tail
  • The Amityville Horror
  • Avengers: Age of Ultron
  • Poltergeist
  • Dark House
  • Mad Max Beyond Thunderdome
  • Killer Fish
  • The Water Diviner
  • Scream 2
  • Scream
  • Jupiter Ascending
  • You Light Up My Life
  • Left Behind
  • The House That Dripped Blood
  • Whiffs
  • F
  • Madron

See all 309

Highly rated films Adam missed

  • The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • The Second Mother
  • Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live
  • This Is England '90
  • Bitter Lake
  • Heneral Luna
  • In Jackson Heights

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more