2018

Adam Waldowski Adam Waldowski’s year in review

Adam’s highest rated films

  • BlacKkKlansman

    ★★★★★

  • Paddington 2

    ★★★★½

  • Isle of Dogs

    ★★★★½

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★★

  • Suspiria

    ★★★★

  • Birds of Passage

    ★★★★

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★★

  • Do Not Fold, Spindle, or Mutilate

    ★★★★

  • Bette Midler: Ol' Red Hair Is Back

    ★★★★

  • Welcome Home, Bobby

    ★★★★

  • Tightrope

    ★★★★

  • The Staircase

    ★★★★

  • The Enemy Below

    ★★★★

  • Double Lover

    ★★★★

  • Heroin(e)

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 347 Films watched
  • 28.9 Average per month
  • 6.7 Average per week

Milestones

First Film

The Room

Jan 1

Most Watched

The Staircase

twice

Last Film

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
165 films
Thriller
81 films
Horror
65 films
Comedy
53 films
Action
42 films
TV Movie
41 films
Adventure
40 films
Sci Fi
40 films
Documentary
33 films
Romance
29 films
USA
234 films
UK
36 films
France
19 films
Canada
16 films
Germany
8 films
Belgium
7 films
China
7 films
Italy
6 films
Australia
6 films
Ireland
5 films
English
314 films
Spanish
22 films
French
16 films
German
15 films
Italian
9 films
Russian
7 films
Arabic
6 films
Swedish
5 films
Chinese
4 films
Japanese
3 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 60 Added 222

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Adam’s most liked review

BlacKkKlansman

★★★★★

Exceptional satire that empathically, powerfully articulates a historical story of identity and racism which reverberates as much today. Though not always subtly, Spike Lee conveys themes with the disarming force of a gut punch. That BlacKkKlansman is in awards conversation alongside Green Book is a great irony and the synchronicity…

More reviews

Adam’s most liked list

Based on a Pulitzer Prize Winner

Every movie, miniseries and documentary based on a winner of the Pulitzer Prize.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Leprechaun 4: In Space
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Avengers: Infinity War
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Opening the Lost Tombs: Live from Egypt

Films watched in 2018

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • The Poseidon Adventure
  • Hell Fest
  • Beautiful Boy
  • Maniac
  • The Family Stone
  • Watership Down
  • BlacKkKlansman
  • Dark Money
  • Critters 4
  • Three Identical Strangers
  • Ant-Man and the Wasp
  • At Eternity's Gate
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Border
  • The Death of Stalin
  • Stan & Ollie
  • Mary Queen of Scots
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Bohemian Rhapsody
  • The Mad
  • Flashfire
  • Destroyer
  • If Beale Street Could Talk
  • Vice
  • Dumplin'
  • Paddington 2
  • Battle
  • Rajma Chawal
  • Happy as Lazzaro
  • Time Share
  • The Return
  • Spellbinder
  • Summer of 84
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Tomb Raider
  • Guardians of the Tomb
  • Hereditary
  • Liberace: Behind the Music
  • Fear
  • Widows
  • The Hurricane Heist
  • La tribu
  • Mary Poppins Returns
  • Green Book
  • Cargo
  • May the Devil Take You
  • The Crew
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Sunset
  • Jurassic City
  • Never Look Away
  • A Son of Man
  • Capernaum
  • The Other Side of the Wind
  • Gun City
  • The Favourite
  • Boy Erased
  • Burning
  • Suspiria
  • Dovlatov
  • Shirkers
  • The Marriage
  • Girl
  • Roma
  • High Spirits
  • Halloween
  • The Cakemaker
  • The Angel
  • Birds of Passage
  • Shoplifters
  • Eye of the Beast
  • First Man
  • Island Claws
  • Bats
  • The Haunting of Hill House
  • Feminists: What Were They Thinking?
  • The Family
  • White of the Eye
  • Q
  • The Bad Seed
  • Abraham Lincoln: Vampire Hunter
  • Malevolent
  • A Star Is Born
  • Suspiria
  • Vampire Bats
  • Venom
  • Mindwarp
  • Squirm
  • Retreat
  • The Messengers 2: The Scarecrow
  • Audrey Rose
  • Mandy
  • Mother Lode
  • Unidentified
  • Second Glance
  • Malila: The Farewell Flower
  • Omnipresent
  • The Sisters Brothers
  • Amityville: The Awakening
  • Gutland
  • The Predator
  • Leprechaun 4: In Space
  • The Devil's Doorway
  • The Willies
  • The Resistance Banker
  • The Maddening
  • Patrick Melrose
  • The Motive
  • Big Fish & Begonia
  • Madonna: Innocence Lost
  • Medusa - Dare To Be Truthful
  • Flint
  • Like Father
  • A Quiet Place
  • The Story of Cats
  • Night of the Demons
  • Godless
  • The Wife
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Waco
  • The Sinner
  • Black Mirror: Black Museum
  • Do Not Fold, Spindle, or Mutilate
  • The Legend of Lizzie Borden
  • Before I Wake
  • The Curse of King Tut's Tomb
  • Something Evil
  • Truth or Dare
  • Trancers
  • Eyes of a Stranger
  • Fall From Grace
  • Independence Day: Resurgence
  • Night of Terror
  • The Missiles of October
  • The Endless
  • A Very English Scandal
  • In Our Water
  • Sting: When the Last Ship Sails (Live at the Public Theater)
  • Raid on Entebbe
  • The Ron Clark Story
  • Opening the Lost Tombs: Live from Egypt
  • Kissinger and Nixon
  • Us and Them
  • In Darkness
  • Arabian Nights
  • Andrew Rannells in Concert
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Billionaire Boys Club
  • Last Call
  • Lust Stories
  • Our Sons
  • A Special Olivia Newton-John
  • Sheena Easton... Act One
  • Bette Midler: Ol' Red Hair Is Back
  • Baryshnikov on Broadway
  • The Tale
  • Backcountry
  • The Babysitter
  • Hidden in America
  • What the Deaf Man Heard
  • Winchester
  • Enough
  • Heartbeat
  • Ellis Island
  • Purgatory
  • Solo: A Star Wars Story
  • Fast Forward
  • Wild Texas Wind
  • Fahrenheit 451
  • Evil Genius
  • Mae West
  • The Taking of Flight 847: The Uli Derickson Story
  • The David S. Pumpkins Halloween Special
  • The Scarlet Pimpernel
  • M.A.D.D.: Mothers Against Drunk Drivers
  • Black Panther
  • Thrashin'
  • I Feel Pretty
  • Almost Golden: The Jessica Savitch Story
  • Puppet Master II
  • Ghost in the Machine
  • Cleopatra
  • The Arrival
  • Seduced
  • OP Center
  • Summer Lovers
  • Night of the Twisters
  • Halloween 4: The Return of Michael Myers
  • Rasputin
  • The Tuskegee Airmen
  • Avengers: Infinity War
  • Mikey
  • Story of a Girl
  • Without Warning
  • The Echo of Thunder
  • Amos
  • Do You Know the Muffin Man?
  • Moby Dick
  • The Burning Season
  • Rear Window
  • Welcome Home, Bobby
  • Savageland

See all 347

Highly rated films Adam missed

  • Won't You Be My Neighbor?
  • Dominion
  • Springsteen On Broadway
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Burn the Stage: The Movie
  • Blindspotting
  • An Elephant Sitting Still
  • They Shall Not Grow Old

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more