2019

Adam Waldowski Adam Waldowski’s year to date

Adam’s highest rated films

  • Cabaret

    ★★★★★

  • The Manchurian Candidate

    ★★★★

  • Haunts of the Very Rich

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★★

  • Fast Times at Ridgemont High

    ★★★★

  • End Game

    ★★★★

  • Of Fathers and Sons

    ★★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★★

  • Riot

    ★★★½

  • Cane Toads: An Unnatural History

    ★★★½

  • Escape at Dannemora

    ★★★½

  • Lemonade

    ★★★½

  • Making of a Male Model

    ★★★½

  • First Reformed

    ★★★½

  • Minding the Gap

    ★★★½

  • Mother

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 130 Films watched
  • 26 Average per month
  • 6.2 Average per week

Milestones

First Film

Billionaire Boys Club

Jan 1

Last Film

This House Possessed

May 24

Genres, Countries & Languages

Horror
44 films
Thriller
44 films
Drama
38 films
Comedy
22 films
Sci Fi
19 films
Documentary
18 films
Action
12 films
Crime
9 films
Adventure
8 films
Mystery
8 films
USA
89 films
Canada
12 films
UK
11 films
Australia
9 films
Ireland
4 films
Spain
3 films
France
3 films
Poland
3 films
Finland
2 films
Netherlands
2 films
English
118 films
French
9 films
Spanish
4 films
German
4 films
Russian
3 films
Italian
3 films
Chinese
2 films
Polish
2 films
Hindi
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 31 Added 94

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Adam’s most liked review

Fyre Fraud

★★

A cheese sandwich of a documentary. Lots of bizarre editorial choices here including documents read by a robotic voice generator and non sequitor video clips from stuff like Family Guy. Though it touts an interview with Billy McFarland, most of the footage is him staring blankly or saying "no comment."

38/100

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Homecoming: A Film by Beyoncé
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Slender Man
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Avengers: Endgame
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Deadly Runway

Films watched in 2019

  • This House Possessed
  • Voodoo
  • The Hollow Crown: Henry IV - Part 1
  • The Perfection
  • Brightburn
  • Chairman of the Board
  • The Last Shark
  • The Vagrant
  • Twisted Nightmare
  • The Clown at Midnight
  • Riot
  • Family Sins
  • Fantasies
  • Ed
  • Polaroid
  • Shéhérazade
  • Just One of the Guys
  • Cane Toads: An Unnatural History
  • Encounter at Raven's Gate
  • Body Melt
  • 100 Bloody Acres
  • The Last of the Knucklemen
  • The Crocodile Hunter: Collision Course
  • Dangerously Close
  • The Hole in the Ground
  • Escape at Dannemora
  • Avengers: Endgame
  • Midnight Offerings
  • Lemonade
  • They're Watching
  • The Bye Bye Man
  • The Nun
  • Robin Hood
  • The Case for Christ
  • Making of a Male Model
  • The Stepford Children
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Delirium
  • The Manchurian Candidate
  • Apollo 18
  • The Domestics
  • Us
  • The Legend of Cocaine Island
  • Dolly Dearest
  • Split Second
  • Ministry of Vengeance
  • Family Ties Vacation
  • Brexit: The Uncivil War
  • A Little Piece of Heaven
  • The Silence of the Hams
  • Silent Warnings
  • I Woke Up Early the Day I Died
  • Battlestar Galactica: Blood & Chrome
  • Silent Predators
  • Haunts of the Very Rich
  • Stay Alive
  • Apocalyptic
  • Hercules
  • Leaving Neverland
  • Haunting on Fraternity Row
  • Pathology
  • Open Graves
  • Deadly Runway
  • Captain Marvel
  • My Teacher, My Obsession
  • The Thing with Two Heads
  • Vampira
  • Python
  • The Triangle
  • Into the Dark: Treehouse
  • The Favourite
  • Hale County This Morning, This Evening
  • First Reformed
  • No Retreat, No Surrender
  • The Dyatlov Pass Incident
  • Mindhunters
  • Blinded by the Light
  • The Apocalypse
  • My Bloody Valentine
  • C.H.U.D.
  • Fletch
  • Fast Times at Ridgemont High
  • Red Dawn
  • The Isle
  • Into the Dark: Down
  • The First Purge
  • Spacehunter: Adventures in the Forbidden Zone
  • Minding the Gap
  • Skin
  • Mother
  • Marguerite
  • Fauve
  • Detainment
  • Weekends
  • One Small Step
  • Late Afternoon
  • Bao
  • Animal Behaviour
  • Period. End of Sentence.
  • A Night at the Garden
  • Lifeboat
  • End Game
  • Black Sheep
  • Velvet Buzzsaw
  • Of Fathers and Sons
  • Peppermint
  • Slender Man
  • The Meg
  • Goyo: The Boy General
  • Black Earth Rising
  • Christopher Robin
  • Gotti
  • Sorry to Bother You
  • Lucky Lady
  • Cabaret
  • Fyre
  • Glass Trap
  • Fyre Fraud
  • Crazy Rich Asians
  • The Silence of Others
  • Communion
  • The Incubus
  • The Guilty
  • Ayka
  • Cold War
  • Bird Box
  • RBG
  • Crime + Punishment
  • The Hate U Give
  • Billionaire Boys Club

Highly rated films Adam missed

  • Booksmart
  • Parasite
  • Apollo 11
  • The Farewell
  • The Lighthouse
  • Horror Noire: A History of Black Horror
  • Pain and Glory
  • Honey Boy

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more