Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
How to Build a Better Boy

How to Build a Better Boy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pixel Perfect

Pixel Perfect

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Get a Clue

Get a Clue

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
My Generation

My Generation

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Grease

Grease

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Locked Down

Locked Down

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Good Bye Lenin!

Good Bye Lenin!

2003
×
Read the review Edit this entry  
13
I'm All Right Jack

I'm All Right Jack

1959
×
Edit this entry  
13
The Road to El Dorado

The Road to El Dorado

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Mouse That Roared

The Mouse That Roared

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Barefoot in the Park

Barefoot in the Park

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Black Mirror: Hated in the Nation

Black Mirror: Hated in the Nation

2016
×
Edit this entry  
02
The Full Monty

The Full Monty

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
New Year's Eve

New Year's Eve

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Women

The Women

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Burrow

Burrow

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
All is Calm

All is Calm

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Nutcracker

The Nutcracker

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Christmas Setup

The Christmas Setup

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
If I Only Had Christmas

If I Only Had Christmas

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Diva's Christmas Carol

A Diva's Christmas Carol

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry