RSS feed for addipsycho
  • Ad Astra

    Ad Astra

    ★★★★★

    “We are world eaters.” 

    Ad Astra, a film that delves into the most introspective dissection of emotions by paralleling it with the most extroverted and existential setting possible. 
    It’s a fully pyschological film disguised as a space adventure epic. To some this will probably be a turn off, to me it’s beautiful. It’s subverted and genius. One of the best ways to discuss and show a subject is by using its inverse and this film does it beautifully. 
    The best…

  • The Favourite

    The Favourite

    ★★★★½

    I think this is my favorite Yorgos film because it’s the only one he didn’t write.

  • The Killing of a Sacred Deer

    The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★

    Definitely an improvement upon The Lobster. The story is also a lot more enjoyable to me, due to the dark folk/fairy tale vibe it has going for it. It’s probably the most realistic supernatural film I’ve seen because you never see any of the actual supernatural acts. It’s all behind the scenes and under the current. It’s beautifully shot and directed and acted. I’m glad I gave this one a rewatch as well, next rewatch is The Favourite.

  • The Lobster

    The Lobster

    ★★★

    A friend told me I had to rewatch this since I’ve only seen it once and only gave it two and a half stars. 
    I gave it another shot and it did go up half a star, so I guess he was right it does get a tad better but overall I still feel like the message of the film especially the ending is overly glorified, and not as deep as it’s made out to be. It’s essentially a much more dramatic version of “you’re a bird I’m a bird”. So yeah, it’s aight.

  • First Man

    First Man

    ★★★★½

    When I saw this in IMAX the first time, an old couple sitting in front of me both started crying during the moon landing sequence. 
    And I started tearing up watching it again tonight.  

    If that doesn’t tell you how powerful this film is then I don’t know what will.

  • Cronos

    Cronos

    ★★★★½

    Underrated gem of a horror film that is original and has one of the best supernatural directors behind almost all the production. Guillermo, I love you and this is amazing and will probably be my next criterion purchase. 
    Now go make At The Mountains of Madness like you promised us, the HP Lovecraft cult can only take so much teasing.

  • The Boy

    The Boy

    ★★★½

    I dig this film. It plays the hand of a tired genre trope of the possessed object around the house that tortures the caretaker and then completely flips the entire narrative in and subverts all expectations. 
    It’s genius in my opinion and I think it works well. 
    And the subplot for the parents of “the boy” is a dark and very introspective nessecity that helps the climax of the film as well. 
    I always appreciate originality, and I usually always try to appreciate horror. 
    If you haven’t seen this, definitely give it a shot.

  • Sunshine

    Sunshine

    ★★½

    Yes I watched another Danny Boyle film. 
    Yes it’s a blend of two of my favorite genres & Yes it was also disappointing & Yes I want to rant.  

    Alright first of all it’s a ship full of scientist and they’re on a mission that I’m assuming tons of other scientist put together on earth, but you’re telling me they never did the math on the payload entry to the sun until they were already close to the sun? 
    Second of all…

  • The Final Scream

    The Final Scream

    ★½

    The direction on this is very cheesy and fairytale like in the beginning which is clearly purposeful. The whole time making it look like Kia is having something nice coming, but it’s so dumb to do because we know we’re watching a horror film, so we know it’s not true, it’s not even a facade or anything clever. It’s faked for no purpose, but once the horror starts it’s like a different director is making the film so it’s kind…

  • The Weekend

    The Weekend

    ★★★½

    A simple and pleasant film. Pleasant is the best word for it, it’s safe and not risky but not in a bad way. 
    It’s just a nice film to watch and easy to consume with a well portrayed cast. The story is nothing out the oridinary but it isn’t really a carbon copy of anything else either. The setting is pretty, elegant and fits the film well. The score is reminiscent of old jazz with a country side flare that…

  • Pride and Prejudice and Zombies

    Pride and Prejudice and Zombies

    ★★★½

    Roses are red
    Violets are blue 
    Lily James is a beautiful bad babe 
    And she kills zombies too

  • Yesterday

    Yesterday

    ★★½

    It’s decently average with good direction and some pleasant moments here and there (you’ll know when you see them). I love lily james so I watched it. Ummmmm if you wanna see a good Beatles flick I would recommend Across The Universe. I guess, that’s about it honestly there’s nothing much you can really say about this other than the word “underwhelming”.


    (Also my 100th film for 2019, kinda a waste of the big triple digit milestone.)