addi has logged 143 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Cotton Club

The Cotton Club

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Looper

Looper

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Villains

Villains

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Secrets of the Force Awakens: A Cinematic Journey

Secrets of the Force Awakens: A Cinematic Journey

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Director and the Jedi

The Director and the Jedi

2018
×
Edit this entry  
09
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
09
Mr. Brooks

Mr. Brooks

2007
×
★★½
Edit this entry  
08
The Golden Glove

The Golden Glove

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
Do You Trust this Computer?

Do You Trust this Computer?

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Fall

The Fall

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Countdown

Countdown

2019
×
Edit this entry  
01
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Daniel Isn't Real

Daniel Isn't Real

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Altered States

Altered States

1980
×
★★½
Edit this entry  
26
Iliza Shlesinger: Unveiled

Iliza Shlesinger: Unveiled

2019
×
Edit this entry  
25
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Strange Invaders

Strange Invaders

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dahmer

Dahmer

2002
×
★★
Edit this entry  
21
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Chef

Chef

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Intruders

Intruders

2015
×
★★½
Edit this entry  
16
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Europa

Europa

1991
×
★★★★
Edit this entry  
12
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Here Comes Hell

Here Comes Hell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hesher

Hesher

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry