RSS feed for Adekunle

Adekunle has logged 54 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
The Man with Two Brains

The Man with Two Brains

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Japan Sinks: 2020

Japan Sinks: 2020

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Click

Click

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Stardust

Stardust

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sylvia

Sylvia

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sylvia

Sylvia

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Relic

Relic

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Pawnshop

The Pawnshop

1916
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Mask

The Mask

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Middleditch & Schwartz

Middleditch & Schwartz

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Delivery Boy

The Delivery Boy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Monster

Monster

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fire (Pożar)

Fire (Pożar)

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Edit this entry  
19
Devs

Devs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Onward

Onward

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The 7th Voyage of Sinbad

The 7th Voyage of Sinbad

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Tales from Earthsea

Tales from Earthsea

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Peppermint Candy

Peppermint Candy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dreamgirls

Dreamgirls

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry