RSS feed for Adekunle
  • The Man with Two Brains

    The Man with Two Brains

    ★★★

    brilliantly idiotic! it's such a thrill. the little girl was the star for me because how can you retain all that information??

  • Japan Sinks: 2020

    Japan Sinks: 2020

    ★★★

    there are a couple of decent moments. it's hard to believe that the director of the much beloved Devilman Crybaby was involved in this. the art style is very similar to Devilman. it doesn't have the same finesse. a few moments were very off-key (I'm talking about that rap scene) why was it there? it could have been a more heartfelt moment but it just ended up dull. Kensuke Ushio's score is impeccable as always.

  • Click

    Click

    ★★

    Michael Newman's father died of coronavirus. I'm sure of it!

  • Stardust

    Stardust

    ★★★★★

    what do stars do? they shine!!!

    i often wonder if my love for stars is because of this. it could be. I think after seeing this film as a child I began to appreciate stars. seeing this again it's a film with a lot of heart. you don't see a lot of films with this level of charm being made today. it's a simple adventure story with no overblown theatrics told well. is this our generation's The Princess Bride? I…

  • Sylvia

    Sylvia

    ★★★½

    thoroughly enjoyed this more than I thought I would. this film is one of the few of its kind laying the groundwork of a sub-genre that'll dominate the world in years to come.

  • O Brother, Where Art Thou?

    O Brother, Where Art Thou?

    ★★★★★

    this is easily my most viewed Coen Brothers movie and it has me rolling each time. it's an excellent blend of comedy and a musical. I would love for the Coen Brothers to give us a full musical. I'd watch the hell out of it! and would it be too much to ask for the Coens to direct Tom Cruise in a believably dumb role?

  • Relic

    Relic

    ★★★

    the last ten minutes is where its at

  • Palm Springs

    Palm Springs

    ★★★

    I hope Roy learns quantum physics and makes it out of the time loop

  • The Pawnshop

    The Pawnshop

    ★★★

    not the first Chaplin film I've seen but I think this is the first time I appreciate the silent film era. there's always something going on in the frame that you never realize that you're still on a single shot. the comedy is clever which is no surprise. seeing this makes me appreciate cartoons like Looney Tunes and Tom & Jerry more. I can finally see how Chaplin influenced these amazing works.

  • The Mask

    The Mask

    ★★★

    haven't seen this in years and I just want to say Milo should have been nominated for an Oscar and should have won. no actor's performance could've beat the best dog ever!!

  • Mission: Impossible

    Mission: Impossible

    ★★★★

    Tom Cruise is probably building a time machine so he can reshoot the train sequence on an actual train. a solid debut for a franchise that keeps evolving. this film in particular has aged like fine wine!

  • One Cut of the Dead

    One Cut of the Dead

    ★★★★½

    just when I thought there couldn't be anything else to add to the zombie genre along comes One Cut Of The Dead which completely blew me away. I can't wait to watch this movie with friends. it's completely ridiculous. i beg you to see this. it pays off in the best way possible. also go into this film blind. just press play