Sort by

ali has logged 107 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
A Royal Affair

A Royal Affair

2012
×
★★★
Edit this entry  
11
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Joyeux Noel

Joyeux Noel

2005
×
★½
Edit this entry  
18
The Patriot

The Patriot

2000
×
★★½
Edit this entry  
14
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

2010
×
Read the review Edit this entry  
01
Those People

Those People

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
Edit this entry  
28
Team Thor

Team Thor

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★½
Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Ticky Tacky

Ticky Tacky

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★
Edit this entry  
07
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★½
Edit this entry  
07
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★½
Edit this entry  
07
Gnomeo & Juliet

Gnomeo & Juliet

2011
×
★★★½
Edit this entry  
07
Suburban Gothic

Suburban Gothic

2014
×
★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★
Edit this entry  
05
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★½
Edit this entry  
05
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★½
Edit this entry  
04
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
It's Kind of a Funny Story

It's Kind of a Funny Story

2010
×
★★★½
Edit this entry  
28
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
05
And Then There Were None

And Then There Were None

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Allegiant

Allegiant

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Keith

Keith

2008
×
★★★
Edit this entry  
02
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
X2

X2

2003
×
★★★★
Edit this entry  
26
Princess Protection Program

Princess Protection Program

2009
×
★★★
Edit this entry  
25
X-Men

X-Men

2000
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Enemy

Enemy

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Wimbledon

Wimbledon

2004
×
Read the review Edit this entry  
15
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
A Perfect Day

A Perfect Day

2015
×
Edit this entry  
13
Memento

Memento

2000
×
★★★
Edit this entry  
12
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry