Sort by

Adelaide has logged 282 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Duchess

The Duchess

2008
×
★★★
Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little

Little

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Edit this entry  
23
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hostiles

Hostiles

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Truth or Dare

Truth or Dare

2018
×
★★½
Edit this entry  
22
Miss Arizona

Miss Arizona

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cats

Cats

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Green Inferno

The Green Inferno

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Flower

Flower

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
08
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Life and Times of Rosie the Riveter

The Life and Times of Rosie the Riveter

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry