Sort by

adelaide has logged 223 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Perfection

The Perfection

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Homecoming: A Christmas Story

The Homecoming: A Christmas Story

1971
×
★★★★
Edit this entry  
22
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★½
Edit this entry  
15
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Prancer

Prancer

1989
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
12
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★
Read other review Edit this entry  
08
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Begone Dull Care

Begone Dull Care

1949
×
Edit this entry  
01
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
28
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
28
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Qiu

Qiu

×
Edit this entry  
25
Dog Duet

Dog Duet

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Whiplash

Whiplash

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Heart of the World

The Heart of the World

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Variations on a Cellophane Wrapper

Variations on a Cellophane Wrapper

1970
×
Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Seth Meyers: Lobby Baby

Seth Meyers: Lobby Baby

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lemon

Lemon

1969
×
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Six Shooter

Six Shooter

2004
×
★★★
Edit this entry  
04
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★
Edit this entry  
03
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
Read the review Edit this entry  
03
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
What We Do in the Shadows: Interviews with Some Vampires

What We Do in the Shadows: Interviews with Some Vampires

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Peel

Peel

1982
×
★★½
Edit this entry  
30
The Black Hole

The Black Hole

2008
×
★★★
Edit this entry  
29
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★
Edit this entry  
27
Rope

Rope

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★½
Edit this entry  
21
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★½
Edit this entry