adelaide has logged 11 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hitler & Stalin: Roots of Evil

Hitler & Stalin: Roots of Evil

2004
×
Edit this entry  
30
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Four Feathers

The Four Feathers

2002
×
★★½
Edit this entry  
24
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Comic Book Confidential

Comic Book Confidential

1988
×
★★
Edit this entry  
15
What If

What If

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★★
Edit this entry  
12
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry