• Bride of Chucky

    Bride of Chucky

    ★★★

    Honestly? I had fun with this. It is SO weird but it is a good time regardless. And I'm just taking in all the weird details this installment has.

    For obvious starters this one is much different in the kind of environment and tone compared to what the previous trilogy had given. You still have the same thing essentially with Chucky trying to find a new body, but everything else is pretty different. Tiffany is actually a pretty funny addition…

  • Child's Play 3

    Child's Play 3

    ★★★

    This is an odd installment to the series that I actually still had some fun with. Some things feel put off but on a first time viewing/impression it is entertaining at least.

    The setting is weird first of all. Andy is now considered a trouble kid and I guess the reasoning for him ending up at a school like this sort of makes sense but it is a big change compared to what the first two movies got me used…

  • Halloween Kills

    Halloween Kills

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Well alright. It's been over an hour since I finished watching and I think I'm mostly collected on what to say.

    Definitely not what I expected. And not what many people expected most certainly. The big thing you can sense and be given here is filler content. Filler content that eventually really leads nowhere and left me pretty unsatisfied mostly.

    I definitely enjoyed yet another round of kills. And most would agree on that too. I felt that the violence…

  • Guilty of Romance

    Guilty of Romance

    ★★★★

    Highly packed with a lot of intense content and other things that can make this a tense thing to watch at times. There's a lot that goes on but also enough of a slow-burn that you also feel the story taking its time as well.

    This is a really interesting look into the characters seeking something more. Especially from the character Izumi. She lives a very structured and formulaic life before she begins to explore things slowly. She gains a…

  • Scott Pilgrim vs. the World

    Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★

    It's been a few years since I first watched this so I decided to finally revisit it and see how my current self would see this movie. It still holds up nicely I think.

    Just as wild as I remember it and an experience for sure. I think the only real thing I'd have to criticize slightly would the story. The pacing is quick and should typically mean you have a good flow of events, but I feel like something…

  • Venom: Let There Be Carnage

    Venom: Let There Be Carnage

    ★★

    Entertaining? Sure. At least for a first watch while it throws everything at you you can be caught up in that and you will have time pass by fairly quickly. Quality? Nope. I cannot say that this was good in that sense.

    Everything feels much too chaotic and wild. It works pretty nicely in a few scenes but I find a lot of it to be so heightened and just very distracting from being able to take the story in…

  • Child's Play 2

    Child's Play 2

    ★★★½

    A strange sequel for a strange villain. So it's fitting in that sense. I know for a good amount of people this can take a higher place over the first but I think I feel the opposite. It's weird.

    I like the idea of Andy being put into a new home and everything that could ago along with it. And it's nice to see how he behaves now that he's left with the fear of Chucky. I guess i just…

  • Tag

    Tag

    ★★★½

    "What are you trying to tell me?" Is the big question that knocked on my head after wrapping this up. I don't know where to start. I mostly feel a flow of ideas trying to come together and make meaning.

    The other Sono film to get me in this state of mind would be Antiporno. I feel a similarity in both how I've been left to feel and think as well as what possible relationship the two could have in…

  • Fear Street: 1978

    Fear Street: 1978

    ★★★½

    This one feels better for me over part 1 honestly. For one thing I liked the characters more in this given the fact that they feel a little more entertaining and like an addition to the atmosphere in some way. Some are still not the greatest and are pretty cliche but they get written off to a cool death or don't receive much screentime so it's no problem.

    The camp setting here was actually pretty fun and helped give a…

  • A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

    A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

    ★½

    I think... this one is very odd. But almost everyone who's seen it could say the same thing. I think the body possession thing is a pretty neat idea but it does sort of take away from the whole nightmare focus of the first film. It was also a little more awkward to deal with these new characters.

    This one definitely feels less suspenseful sometimes until the end really. On top of that some dialogue and scenes feel very basic…

  • Mainstream

    Mainstream

    ★½

    I guess it becomes pretty obvious what the message is. And as the story goes on you see what it's trying to show you. But I can't really say it's enjoyable much.

    I feel like this movie goes to some dramatics and it doesn't stick to a really entertaining landing. You get a message here that you pretty much have heard many times before. And with this, there's unfortunately nothing really new to see or anything that really stood out…

  • Fear Street: 1994

    Fear Street: 1994

    ★★½

    I'll give it credit for being entertaining in a good couple parts. A little action and tension in a movie can usually get me entertained pretty easily so I did have those moments. I also feel that the supernatural aspect to this is interesting to blend into the slasher side of this.

    A lot of this feels sort of underwhelming in a way. Nothing really stands out much or is added that I would say is memorable. Which I feel…