Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
Edit this entry  
16
Project Power

Project Power

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
Greyhound

Greyhound

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Tumbbad

Tumbbad

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
Edit this entry  
29
1917

1917

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★★½
Edit this entry  
22
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Monos

Monos

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Kundun

Kundun

1997
×
Edit this entry  
07
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Terminator 3: Rise of the Machines

Terminator 3: Rise of the Machines

2003
×
★★½
Edit this entry  
24
Carandiru

Carandiru

2003
×
★★★★
Edit this entry  
23
Cold Fish

Cold Fish

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
American Factory

American Factory

2019
×
Edit this entry  
19
Ma

Ma

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Brightburn

Brightburn

2019
×
Edit this entry  
15
Invader ZIM: Enter the Florpus

Invader ZIM: Enter the Florpus

2019
×
Edit this entry  
15
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Hummingbird Project

The Hummingbird Project

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Haunt

Haunt

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Lord of the Flies

Lord of the Flies

1963
×
★★★½
Edit this entry  
04
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★
Edit this entry  
02
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
The Descent

The Descent

2005
×
★★★
Edit this entry  
29
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Searching

Searching

2018
×
Edit this entry  
26
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
Edit this entry  
24
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★★½
Edit this entry  
24
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★★
Edit this entry  
15
The Upside

The Upside

2017
×
★★★½
Edit this entry