Adi has logged 1,012 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
The Gift

The Gift

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Almost Christmas

Almost Christmas

2016
×
★★
Edit this entry  
17
Kill List

Kill List

2011
×
Edit this entry  
17
Rewind This!

Rewind This!

2013
×
★★★½
Edit this entry  
17
May

May

2002
×
★★½
Edit this entry  
17
Nerve

Nerve

2016
×
Edit this entry  
17
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★½
Edit this entry  
15
Rams

Rams

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
The World's End

The World's End

2013
×
Edit this entry  
15
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Hard Target

Hard Target

1993
×
Edit this entry  
15
Excision

Excision

2012
×
Edit this entry  
15
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
Edit this entry  
15
The People vs. George Lucas

The People vs. George Lucas

2010
×
★★★
Edit this entry  
15
The Family Fang

The Family Fang

2015
×
Edit this entry  
15
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Detour

Detour

1945
×
★★★★
Edit this entry  
15
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
13
Trash Fire

Trash Fire

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Fits

The Fits

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
Love Actually

Love Actually

2003
×
★½
Edit this entry  
13
Showtime

Showtime

2002
×
★★½
Edit this entry  
13
The Nutty Professor

The Nutty Professor

1996
×
★★★
Edit this entry  
13
Spring

Spring

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Philanthropy

Philanthropy

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Lord of the Flies

Lord of the Flies

1990
×
★★½
Edit this entry  
09
The Crazies

The Crazies

2010
×
Edit this entry  
09
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Oliver Twist

Oliver Twist

1948
×
★★★★
Edit this entry  
08
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★
Edit this entry  
07
Come and See

Come and See

1985
×
Edit this entry  
07
Bad Boy Bubby

Bad Boy Bubby

1993
×
★★★½
Edit this entry  
07
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Nanook of the North

Nanook of the North

1922
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Witches

The Witches

1990
×
★★★
Edit this entry  
07
Clueless

Clueless

1995
×
★★½
Edit this entry  
07
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Superstar

Superstar

1999
×
★★½
Edit this entry  
07
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★★
Edit this entry  
07
Side by Side

Side by Side

2012
×
★★★★
Edit this entry  
07
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Edit this entry  
07
Storks

Storks

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
Good Burger

Good Burger

1997
×
★★★½
Edit this entry  
06
Dan in Real Life

Dan in Real Life

2007
×
★★★½
Edit this entry  
06
Heavy Metal

Heavy Metal

1981
×
★★
Edit this entry