Adi has logged 119 entries for films during July 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Moromete Family

The Moromete Family

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Amour

Amour

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
26
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Youth

Youth

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★½
Edit this entry  
26
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Edit this entry  
26
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
21
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★½
Edit this entry  
21
Central Intelligence

Central Intelligence

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Predator

Predator

1987
×
★★★½
Edit this entry  
21
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★½
Edit this entry  
21
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Felon

Felon

2008
×
★★★½
Edit this entry  
21
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Do-Over

The Do-Over

2016
×
★½
Edit this entry  
21
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★½
Edit this entry  
21
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Baraka

Baraka

1992
×
★★★½
Edit this entry  
21
Boy

Boy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
21
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Edit this entry  
21
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★½
Edit this entry  
21
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pusher

Pusher

1996
×
★★★
Edit this entry  
21
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
Simon of the Desert

Simon of the Desert

1965
×
★★★
Edit this entry  
19
Primer

Primer

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Made in Britain

Made in Britain

1982
×
★★
Edit this entry  
17
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The House I Live In

The House I Live In

2012
×
★★★½
Edit this entry  
17
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★★
Edit this entry  
17
Harsh Times

Harsh Times

2005
×
★★★
Edit this entry  
17
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dredd

Dredd

2012
×
★★★½
Edit this entry  
17
Bugs Bunny's 3rd Movie: 1001 Rabbit Tales

Bugs Bunny's 3rd Movie: 1001 Rabbit Tales

1982
×
★½
Edit this entry  
17
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dersu Uzala

Dersu Uzala

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Castaway on the Moon

Castaway on the Moon

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★½
Edit this entry