Cam has logged 66 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
30
2 or 3 Things I Know About Her

2 or 3 Things I Know About Her

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
29
American Movie

American Movie

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
★★★★
Edit this entry  
29
A Day in the Country

A Day in the Country

1946
×
★★★★
Edit this entry  
28
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★
Edit this entry  
28
Tangerines

Tangerines

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gertrud

Gertrud

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Gimme Shelter

Gimme Shelter

1970
×
Edit this entry  
25
Fire at Sea

Fire at Sea

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
24
A Man Called Ove

A Man Called Ove

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Blissfully Yours

Blissfully Yours

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
20
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★★
Edit this entry  
19
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Krisha

Krisha

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
15
After the Storm

After the Storm

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
14
After Life

After Life

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Skate Witches

Skate Witches

1986
×
★★
Edit this entry  
13
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The New World

The New World

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Rashomon

Rashomon

1950
×
Edit this entry  
11
Oasis

Oasis

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Enigma of Kaspar Hauser

The Enigma of Kaspar Hauser

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Anya

Anya

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
Changing Batteries

Changing Batteries

2013
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Sweet Hereafter

The Sweet Hereafter

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
09
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★★
Edit this entry  
09
Leviathan

Leviathan

2012
×
★★★½
Edit this entry  
09
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
Read the review Edit this entry