Sort by

Adam has logged 185 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Cats

Cats

2019
×
½
Edit this entry  
29
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Legalese

Legalese

1998
×
Edit this entry  
26
Plus One

Plus One

2019
×
Edit this entry  
24
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★★
Edit this entry  
23
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Edit this entry  
17
Tiger House

Tiger House

2015
×
Edit this entry  
16
Life Partners

Life Partners

2014
×
★★
Edit this entry  
14
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
Edit this entry  
13
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Last Word

The Last Word

2008
×
Edit this entry  
09
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
Edit this entry  
07
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
Edit this entry  
01
Incarnate

Incarnate

2016
×
Edit this entry  
25
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
Edit this entry  
23
The Book of Eli

The Book of Eli

2010
×
Edit this entry  
16
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
Edit this entry  
15
Chef

Chef

2014
×
Edit this entry  
15
The Longest Week

The Longest Week

2014
×
★★
Edit this entry  
13
Love, Antosha

Love, Antosha

2019
×
Edit this entry  
11
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
Edit this entry  
10
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Mister America

Mister America

2019
×
Edit this entry  
01
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
My Wife is Retarded

My Wife is Retarded

2007
×
Read the review Edit this entry  
30
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
Edit this entry  
28
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Crazies

The Crazies

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Demonoid: Messenger of Death

Demonoid: Messenger of Death

1981
×
Read the review Edit this entry  
27
Butcher, Baker, Nightmare Maker

Butcher, Baker, Nightmare Maker

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lisa and the Devil

Lisa and the Devil

1973
×
Read the review Edit this entry  
26
Ruby

Ruby

1977
×
Read the review Edit this entry  
26
Halloween II

Halloween II

1981
×
Read the review Edit this entry  
26
Critters

Critters

1986
×
Read the review Edit this entry  
25
Bloody Pit of Horror

Bloody Pit of Horror

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry