Sort by

Patrick has logged 467 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Crash

Crash

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Great Outdoors

The Great Outdoors

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Macbeth

Macbeth

1948
×
★★★½
Edit this entry  
21
Othello

Othello

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Filming Othello

Filming Othello

1978
×
★★★★
Edit this entry  
19
Small Axe

Small Axe

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mister Green

Mister Green

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Edit this entry  
17
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hourglass

Hourglass

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Juniper Tree

The Juniper Tree

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Giulietta Masina: The Power of a Smile

Giulietta Masina: The Power of a Smile

2004
×
Edit this entry  
06
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Swindle

The Swindle

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Swindle

The Swindle

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
29
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Federico Fellini's Autobiography

Federico Fellini's Autobiography

2000
×
Edit this entry  
27
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Vitellonismo

Vitellonismo

2004
×
Edit this entry  
26
The White Sheik

The White Sheik

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Variety Lights

Variety Lights

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fellini: I'm a Born Liar

Fellini: I'm a Born Liar

2002
×
Edit this entry  
22
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry