Sort by

Patrick has logged 46 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Land

The Land

1969
×
Read the review Edit this entry  
31
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
29
The Voice of the Moon

The Voice of the Moon

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rocky

Rocky

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Juliet of the Spirits

Juliet of the Spirits

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
Read prior review Edit this entry  
26
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
About Nice

About Nice

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Taris

Taris

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
Read the review Edit this entry  
25
Badlands

Badlands

1973
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
24
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ginger and Fred

Ginger and Fred

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Boccaccio '70

Boccaccio '70

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
8½

1963
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gloria

Gloria

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Superbad

Superbad

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Faces

Faces

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Shadows

Shadows

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cairo Station

Cairo Station

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tout Va Bien

Tout Va Bien

1972
×
★★★
Edit this entry  
06
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
2 or 3 Things I Know About Her

2 or 3 Things I Know About Her

1967
×
★★
Edit this entry  
05
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Made in U.S.A

Made in U.S.A

1966
×
★★½
Edit this entry  
04
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Fellini's Casanova

Fellini's Casanova

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ulysses' Gaze

Ulysses' Gaze

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry