Sort by

Patrick has logged 39 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Alps

Alps

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Robin Hood

Robin Hood

2010
×
Read the review Edit this entry  
30
Utamaro and His Five Women

Utamaro and His Five Women

1946
×
★★★★
Edit this entry  
29
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The 47 Ronin

The 47 Ronin

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
2046

2046

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Story of the Last Chrysanthemum

The Story of the Last Chrysanthemum

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Straits of Love and Hate

The Straits of Love and Hate

1937
×
Read the review Edit this entry  
24
Sisters of the Gion

Sisters of the Gion

1936
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Osaka Elegy

Osaka Elegy

1936
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Oyuki the Virgin

Oyuki the Virgin

1935
×
Read the review Edit this entry  
22
Poppy

Poppy

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Downfall of Osen

The Downfall of Osen

1935
×
★★★
Edit this entry  
21
The Water Magician

The Water Magician

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tokyo March

Tokyo March

1929
×
Edit this entry  
19
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
Read the review Edit this entry  
15
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
Read the review Edit this entry  
14
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
About Endlessness

About Endlessness

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
You, the Living

You, the Living

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Songs from the Second Floor

Songs from the Second Floor

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
10
A Swedish Love Story

A Swedish Love Story

1970
×
★★★
Edit this entry  
10
World of Glory

World of Glory

1991
×
Read the review Edit this entry  
10
Fellini Satyricon

Fellini Satyricon

1969
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★★
Edit this entry  
06
And the Ship Sails On

And the Ship Sails On

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Devil, Probably

The Devil, Probably

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Troy

Troy

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry