Patrick has logged 35 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Osaka Elegy

Osaka Elegy

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Glumov's Diary

Glumov's Diary

1923
×
★★½
Edit this entry  
30
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Chinese Roulette

Chinese Roulette

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Life of Oharu

The Life of Oharu

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dances with Wolves

Dances with Wolves

1990
×
★★★½
Edit this entry  
24
Miss Oyu

Miss Oyu

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Portrait of Madame Yuki

Portrait of Madame Yuki

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
Read the review Edit this entry  
14
Decision to Leave

Decision to Leave

×
Read the review Edit this entry  
13
Queda

Queda

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
24 Frames

24 Frames

2017
×
Edit this entry  
10
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
Read the review Edit this entry  
05
Women of the Night

Women of the Night

1948
×
★★★½
Edit this entry  
04
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Love of the Actress Sumako

The Love of the Actress Sumako

1947
×
★★½
Edit this entry  
03
The Boy and the Ball

The Boy and the Ball

2020
×
Read the review Edit this entry  
03
City of Women

City of Women

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
Read prior review Edit this entry