• Chinatown

    Chinatown

    ★★★★½

    Time to do an essay ig

  • The Heart of the World

    The Heart of the World

    ★★★★★

    CINEMA SAVES THE WORLD

  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

    The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

    ★★½

    “Do you think if you get turned into an vampire, it’s like..a sexual experience?” -Kaiya while watching this movie

  • The Lady Eve

    The Lady Eve

    ★★★★★

    Finishing this movie

    2 mins later..I get a text from my favourite froggo, Ben Luu, he says 

    “It is true, Lady Eve fucks.”

    And he is correct

    2% body fat

  • Leprechaun 3

    Leprechaun 3

    ★★★½

    *
    I WANT ME GOLD 🍀🪄🔫

  • The Incredibles

    The Incredibles

    ★★★★½

    MUSIC GO OFF

  • Showing Up

    Showing Up

    ★★½

    Don’t think Reichhardt is for me guys :/

  • Double Indemnity

    Double Indemnity

    ★★★★½

    Can anyone play the femme fatale archetype as unapologetically evil as Barbara Stanwyck does? 

    On the same level of being entertainingly deceptive as The Lady Eve (a personal favourite), but in that film she has a heart. Stanwyck delivered her hard boiled dialogue to its fullest potential.

  • Woman in the Dunes

    Woman in the Dunes

    ★★★★★

    so haunting, especially where it eventually ends up.

  • The Heart of the World

    The Heart of the World

    ★★★★★

    This is that good good

    Holds the power of a feature in just 6 minutes. Why watch all 2 1/2 hours of Metropolis when you can watch this pure Canadian gem?

  • When It Rains

    When It Rains

    ★★★★

    Lots of wholesomeness imbued into such an honest film which grounds itself in reality.

  • Our Time Is Up

    Our Time Is Up

    Up (2009) ass score