Sort by

Adrian has logged 200 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dinner for One

Dinner for One

1963
×
★★★★
Edit this entry  
28
21 & Over

21 & Over

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Misfortunates

The Misfortunates

2009
×
★★★½
Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Despicable Me 2

Despicable Me 2

2013
×
★★½
Edit this entry  
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★
Edit this entry  
12
Ouija

Ouija

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Margin Call

Margin Call

2011
×
★★★½
Edit this entry  
08
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
04
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
Read the review Edit this entry  
03
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★
Edit this entry  
02
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Lost River

Lost River

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Frozen

Frozen

2013
×
★★½
Edit this entry  
29
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The General

The General

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fear X

Fear X

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Vacation

Vacation

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Red Hill

Red Hill

2010
×
★★½
Edit this entry  
24
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lava

Lava

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
Manson Family Vacation

Manson Family Vacation

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★
Edit this entry  
17
Pixels

Pixels

2015
×
Read the review Edit this entry  
16
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Purge

The Purge

2013
×
★★
Edit this entry  
14
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry