Sort by

adrie has logged 277 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Cats

Cats

2019
×
½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Magnolia

Magnolia

1999
×
★½
Edit this entry  
10
The Family Man

The Family Man

2000
×
★★★
Edit this entry  
10
Accidental Love

Accidental Love

2015
×
Edit this entry  
09
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★½
Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Superbad

Superbad

2007
×
★★½
Edit this entry  
03
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Disappearance of Eleanor Rigby: Her

The Disappearance of Eleanor Rigby: Her

2013
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Disappearance of Eleanor Rigby: Him

The Disappearance of Eleanor Rigby: Him

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Edit this entry  
25
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Noelle

Noelle

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
20
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
It

It

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★½
Edit this entry  
14
It

It

1990
×
★★★
Edit this entry  
09
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Point Blank

Point Blank

2019
×
★★
Edit this entry  
23
The Zookeeper's Wife

The Zookeeper's Wife

2017
×
★★★★
Edit this entry