adrianbalboa has logged 42 entries for films during February 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Jersey Boys

Jersey Boys

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Arn: The Kingdom at Road's End

Arn: The Kingdom at Road's End

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Skin

Skin

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lords of Chaos

Lords of Chaos

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The General

The General

1926
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
In Order of Disappearance

In Order of Disappearance

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Crash

Crash

2004
×
Read the review Edit this entry  
17
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Kedi

Kedi

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fifty Shades Freed

Fifty Shades Freed

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Isn't It Romantic

Isn't It Romantic

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cold Pursuit

Cold Pursuit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Wife

The Wife

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tour de Pharmacy

Tour de Pharmacy

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Memento

Memento

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Very English Scandal

A Very English Scandal

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Filth

Filth

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry