adriancarled has logged 71 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Galveston

Galveston

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Empty Hands

The Empty Hands

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
78/52

78/52

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shame

Shame

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Oldboy

Oldboy

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Dark

The Dark

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
29
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Flower

Flower

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lolita

Lolita

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bad Genius

Bad Genius

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Anon

Anon

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry