• Evil Dead

    Evil Dead

    ★★★★

    an extremely gory and visually glorified entry in the series. so excited for Evil Dead Rise since they say it is more violent. keen to rewatch the other films soon.

  • John Wick: Chapter 4

    John Wick: Chapter 4

    ★★★★

    this whole thing was a visual feast that I ate up. shit load of action. strong emotion. a babylon esque party sequence with flashing lights and colourful rain. fucking beautiful. I also loved how exaggerated some sequences were that continued and continued to be hilarious.

    best cinematography/production design oscar nomination incoming.

  • South Park: Bigger, Longer & Uncut

    South Park: Bigger, Longer & Uncut

    ★★★★½

    on my way to rewatch the show now. forgot how hilarious this was too. so many bangers in here as well.

  • RRR

    RRR

    ★★★★★

    natuuuuuu

  • Shazam! Fury of the Gods

    Shazam! Fury of the Gods

    ★★★

    you know a movie is a fucking banger if Elvis plays in the credits.

  • Cocaine Bear

    Cocaine Bear

    ★★★★

    I love everything about this film. this shit was so creative. practical effects were raw as fuck and that soundtrack slapped.

  • Operation Fortune: Ruse de Guerre

    Operation Fortune: Ruse de Guerre

    ★★★★

    raindrops falling on my head…

  • 65

    65

    ★★½

    I dug the whole big spectacle scale that they were going for and the visuals were honestly the best part but besides that, everything else was fine. better than jurassic world: dominion though.

  • Martyr or Murderer

    Martyr or Murderer

    ★★★

    the second time I got dragged to see a film of this franchise in a theatre. not a political type of person at all too so these aren't really my type of movies to watch. all I can say is that some of the drone shots were beautifully shown though and I wasn't too bored.

  • Scream VI

    Scream VI

    ★★★½

    3D for this one actually wasn’t bad. still a banger of a film.

  • Scream VI

    Scream VI

    ★★★★

    this one here has everything you want and need. beautifully visual bloody kills, an absorbing execution with the meta dialogue still being there a few times. all the main leads were great. jenna also was a pure standout especially in the final act.

    the twists were not fully expected but it still is all a fun time all together. I expect to give this one another watch in the next few days, maybe in 3D. I also noticed the little taste of Denzel Curry they gave us in the background.

    and that letterboxd joke :)

  • Scream

    Scream

    ★★★★

    this hold here still holds up. meta as fuck, brutal as fuck, fun as fuck. keen to watch the new one tomorrow night.