Sort by

Adrienne has logged 172 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★½
Edit this entry  
09
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
Edit this entry  
04
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
Read prior review Edit this entry  
16
Bread and Roses

Bread and Roses

2000
×
★★★
Edit this entry  
11
La Llorona

La Llorona

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
★★★½
Edit this entry  
03
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Silent Hill

Silent Hill

2006
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Imposter

The Imposter

2012
×
Edit this entry  
22
Terrifier

Terrifier

2016
×
Read the review Edit this entry  
21
Insidious

Insidious

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Hellraiser

Hellraiser

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Edit this entry  
01
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Edit this entry  
01
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Tough Guise: Violence, Media & the Crisis in Masculinity

Tough Guise: Violence, Media & the Crisis in Masculinity

1999
×
Edit this entry  
20
Who’s Counting? Marilyn Waring on Sex, Lies and Global Economics

Who’s Counting? Marilyn Waring on Sex, Lies and Global Economics

1995
×
Edit this entry  
18
Watcher

Watcher

2022
×
★★★
Edit this entry  
18
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
Suffragette

Suffragette

2015
×
★★
Edit this entry  
08
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Glorious

Glorious

2022
×
★★★½
Edit this entry  
24
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Cursed

The Cursed

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Prey

Prey

2022
×
★★★½
Edit this entry  
20
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
The Void

The Void

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
Resurrection

Resurrection

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Edit this entry  
04
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Edit this entry