Sort by

Adam has logged 224 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Benediction

Benediction

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Innocents

The Innocents

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kate Berlant: Cinnamon in the Wind

Kate Berlant: Cinnamon in the Wind

2022
×
★★★★
Edit this entry  
24
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rift

Rift

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Speak No Evil

Speak No Evil

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★½
Edit this entry  
16
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Dopesick

Dopesick

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pinocchio

Pinocchio

2022
×
Read the review Edit this entry  
09
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Edit this entry  
06
Hell House LLC

Hell House LLC

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Invitation

The Invitation

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Dual

Dual

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Watcher

Watcher

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
On the Count of Three

On the Count of Three

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Spin Me Round

Spin Me Round

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Dropout

The Dropout

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Prey

Prey

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Magnum Opus

Magnum Opus

2022
×
★★★★
Edit this entry  
16
Groot's First Steps

Groot's First Steps

2022
×
★★★
Edit this entry  
16
The Little Guy

The Little Guy

2022
×
★★★½
Edit this entry  
16
Groot Takes a Bath

Groot Takes a Bath

2022
×
★★★
Edit this entry  
16
Groot's Pursuit

Groot's Pursuit

2022
×
★★★
Edit this entry  
14
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Predator

Predator

1987
×
★★★
Edit this entry  
14
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tusk

Tusk

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Life After Beth

Life After Beth

2014
×
★★½
Edit this entry  
08
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
They/Them

They/Them

2022
×
Read the review Edit this entry  
06
Vengeance

Vengeance

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Not Okay

Not Okay

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Under the Banner of Heaven

Under the Banner of Heaven

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hatching

Hatching

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Nope

Nope

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★
Edit this entry