Sort by

kate has logged 169 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Grandma Got Run Over by a Reindeer

Grandma Got Run Over by a Reindeer

2000
×
Edit this entry  
20
Pottersville

Pottersville

2017
×
★★
Edit this entry  
20
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rat Film

Rat Film

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Stronger

Stronger

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Captain Underpants: The First Epic Movie

Captain Underpants: The First Epic Movie

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Equus

Equus

1977
×
★★★★
Edit this entry  
19
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Boy

Boy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
05
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
Saw II

Saw II

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Edit this entry  
07
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
It

It

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Dune

Dune

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dave Made a Maze

Dave Made a Maze

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Stardust

Stardust

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
26
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1993
×
★★★
Edit this entry  
25
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Edit this entry  
20
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry