Sort by

kate has logged 110 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
15
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★½
Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
05
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
David Byrne: Between The Teeth

David Byrne: Between The Teeth

1993
×
Edit this entry  
07
Swimming to Cambodia

Swimming to Cambodia

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
And Everything Is Going Fine

And Everything Is Going Fine

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Gray's Anatomy

Gray's Anatomy

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Styx

Styx

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Transit

Transit

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★
Edit this entry  
09
Garfield's Halloween Adventure

Garfield's Halloween Adventure

1985
×
★★★★
Edit this entry  
09
Mad Monster Party?

Mad Monster Party?

1967
×
★★★
Edit this entry  
08
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Edit this entry  
31
Tord and Tord

Tord and Tord

2010
×
★★★★
Edit this entry  
31
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
30
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★★
Edit this entry  
30
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★★
Edit this entry  
30
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry