• The Batman

    The Batman

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    the scene in their madison square garden where batman is hanging off the edge of the floating screens reminded me of battle for bikini bottoms final boss, so I started playing that in my head. and that was my favorite part of the movie :0)

  • Little Shop of Horrors

    Little Shop of Horrors

    ★★★★★

    name a movie where everyone is trans

  • Darkman

    Darkman

    ★★★★

    ladies if your man is disfigured, can’t feel pain, and uses synthetic skin to disguise himself, I’m sorry but that’s not your man.. that’s darkman

  • Garlic Is as Good as Ten Mothers

    Garlic Is as Good as Ten Mothers

    ★★★★

    these little piggies say “oink oink oink”
    (more garlic milk)
    these little piggies say “when you’re dead, you’re done. long live the living!”

  • Time Piece

    Time Piece

    ★★★★★

    SEX
       
    DAMN!

  • The Irishman

    The Irishman

    ★★★★½

    I sat through all 209 minutes of the Irishman without leaving to go pee and all I got was this stupid t shirt

  • The Nightingale

    The Nightingale

    ★★★★½

    “what’s wrong, soldier boy? did your mommy not love you?”

  • The Grandmother

    The Grandmother

    ★★★★

    I hate david lynch, what the fuck is “a young boy plants some strange seeds and they grow into a grandmother” ??? bitch im gonna kill you

  • The Muppets

    The Muppets

    ★★★★

    i like the gag with the last two numbers in the donation turning into cents because that implies the first family that called donated a quarter

  • Good Omens

    Good Omens

    ★★★★½

    me: :(
    aziraphale: :)
    me: :)

  • For Here

    For Here

    ★★★★

    I GUESS WE CAN STAY A WHILE
    WEOW

  • Rocketman

    Rocketman

    ★★★★

    this is the second time elton john has saved the movie musical genre (the first being moulin rouge) and i have to say I’m optimistic about this new renaissance