Sort by

Avery has logged 179 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
Read the review Edit this entry  
11
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
Read the review Edit this entry  
08
Mandy

Mandy

2018
×
★★
Edit this entry  
08
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★½
Edit this entry  
26
Cam

Cam

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Queen of Versailles

The Queen of Versailles

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mission: Impossible – Fallout

Mission: Impossible – Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Haunters: The Art of the Scare

Haunters: The Art of the Scare

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Chameleon Street

Chameleon Street

1989
×
★★★★
Edit this entry  
16
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Weiner

Weiner

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Scanners

Scanners

1981
×
★★½
Edit this entry  
30
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Away We Go

Away We Go

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Film Stars Don't Die in Liverpool

Film Stars Don't Die in Liverpool

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Children Act

The Children Act

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Edit this entry  
05
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Waiting...

Waiting...

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Escorts

Escorts

×
★★½
Edit this entry  
24
The House Bunny

The House Bunny

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mommy Dead and Dearest

Mommy Dead and Dearest

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Unrest

Unrest

2017
×
Edit this entry  
16
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Down Terrace

Down Terrace

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Edit this entry  
25
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry