RSS feed for Avery

Avery has logged 70 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Celluloid Closet

The Celluloid Closet

1995
×
★★★★
Edit this entry  
14
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Second Coming

The Second Coming

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Never Grow Old

Never Grow Old

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Putney Swope

Putney Swope

1969
×
★★★★
Edit this entry  
08
I Am Mother

I Am Mother

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Lasting Marks

Lasting Marks

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Girl

The Girl

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Unrelated

Unrelated

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Demonlover

Demonlover

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

2019
×
Edit this entry  
20
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Party Girl

Party Girl

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cube

Cube

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
What About Bob?

What About Bob?

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Edit this entry  
01
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★½
Edit this entry  
26
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bad Genius

Bad Genius

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Arctic

Arctic

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
ReMastered: The Miami Showband Massacre

ReMastered: The Miami Showband Massacre

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Dark Song

A Dark Song

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Destroyer

Destroyer

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
30
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
Edit this entry  
24
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Escape Room

Escape Room

2017
×
Edit this entry