Aeschylus has logged 123 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Going in Style

Going in Style

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
Pat Garrett & Billy the Kid

Pat Garrett & Billy the Kid

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Enemy

Enemy

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Wichita

Wichita

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Winchester '73

Winchester '73

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Silence

The Silence

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Inception

Inception

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Midway

Midway

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Laura

Laura

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Bird People in China

The Bird People in China

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Possession

Possession

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Murder, My Sweet

Murder, My Sweet

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Persona

Persona

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bigger Than Life

Bigger Than Life

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
I Killed My Lesbian Wife, Hung Her on a Meat Hook, and Now I Have a Three-Picture Deal at Disney

I Killed My Lesbian Wife, Hung Her on a Meat Hook, and Now I Have a Three-Picture Deal at Disney

1993
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Akira

Akira

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dora and the Lost City of Gold

Dora and the Lost City of Gold

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Bigger Than Life

Bigger Than Life

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lusty Men

The Lusty Men

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
On Dangerous Ground

On Dangerous Ground

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
It

It

2017
×
★½
Read the review Edit this entry